Krótkotrwały skurcz/zryw mięśni, nagłe samoistne drgniecie kończyny, skurcz miokloniczny, odruch toniczny, hypnotic jerk.
Dokładnie nie wyjaśniono mechanizmu ich powstania, jednak wiadomo że to normalny objaw. Może się pojawić w początkowych fazach zasypiania, a nawet w ciągu dnia jako objaw przemęczenia.
Jedna z teorii mówi że kiedy mięśnie się rozluźniają, organizm interpretuje to jakby „spadał”, więc odruchowo napina mięśnie w reakcji obronnej. Dlatego może temu towarzyszyć wrażenie spadania.
Inna interpretacja: "Częstość oddychania spada i mózg czasem interpretuje to tak, jakby organizm umierał, więc wysyła impuls, żeby go zbudzić." (wg Dr House’a

)
Inna teoria mówi że mózg w ten sposób kontroluje czy paraliż przysenny jest już aktywny. Jeżeli impuls się przebije i pojawia się skurcz który nas rozbudza, znaczy że nie był.
Występuje też schorzenie określane PLMD (Periodic Limb Movement Disorder) Okresowe ruchy kończyn w czasie snu – podobne do choroby niespokojnych nóg, występujące w trakcie snu, osoba chora jest zupełnie ich nieświadoma.
Jeżeli skurcz jest długotrwały, jest to wynik odwodnienia i niedoboru elektrolitów: Sodu, Magnezu, Potasu. Może się pojawić na przykład po spożyciu alkoholu lub natężonym wysiłku. Oprócz suplementów farmaceutycznych, bogatym źródłem tych substancji są banany i pomidory.
by Chmurka