Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziennik snów bez dziennika?
 Post Napisane: 07 sie 2011 16:17 
Senny Podróżnik

Witam!
Przez kilka tygodni wypróbowywałem coś, co mi przyszło do głowy. Jestem cierpliwy, oddany LD (oczywiście bez przesady ;) ), ale prowadzenie dziennika snów jakoś nie przypadło mi do gustu. Postanowiłem wypróbować pomysł na "dziennik bez dziennika" - czyli nie zapisywaniu snów, ale pamiętaniu ich - chodzi tu, aby mieć taką bibliotekę snów w głowie. Tak jak przy standardowym MILDzie, poszedłem spać z chęcią zapamiętania snów. A rano, starałem sobie przypomnieć każdy najdrobniejszy szczegół. Dla utrwalenia snu, wizualizowałem go sobie kilka razy i opowiadałem go bliskim. Przed zaśnięciem, przypominałem sobie znowu swój sen i postanawiałem, aby go zapamiętać. Po jakimś czasie (tydzień?), pamiętałem z każdej nocy min. po dwa sny (co w moim przypadku jest wyczynem godnym supermena, bo normalnie pamiętałem 1 sen na półtora tygodnia). Niestety, chyba cała idea zapamiętywania snów nie ciągnie mnie zbytnio, techniki zaprzestałem po jakiś dwóch tygodniach, ale trzeba powiedzieć jedno: DZIAŁA i z pewnością, przy większym zaangażowaniu, dałaby lepsze efekty. Nie mówię tutaj, że jest to technika porównywalna z prowadzeniem "materialnego" dziennika snów, ale uważam, że jest dobra dla ludzi, którzy na pisanie takowego nie mają czasu (jak ja) i chcęci (jak ja).
Co o tym sądzicie?

Tytuł: Re: Dziennik snów bez dziennika?
 Post Napisane: 11 sie 2011 14:45 
Senny Podróżnik

Ojeju.... To zbyt obciąża mózg. Zapisywanie jest prostsze i mniej skomplikowane. Mi się to za bardzo nie podoba.

Post Napisane: 12 sie 2011 15:08 
Administrator Snów

Ogólnie przy treningu LD najlepiej cały czas się obracać w temacie snów i świadomego śnienia, zwiększa to znacznie szanse na spontaniczne LD i lepsze odnajdywanie się w samym świecie snu. Nie porównywałbym tego raczej do samego prowadzenia dziennika snów, a po prostu uznał to za oddzielną formę treningu. Oczywiście należy coś takiego łączyć z samym dziennikiem, zazwyczaj podobne zalecenia daje się właśnie przy opisach jego prowadzenia. Niestety masz lekki błąd w rozumowaniu na końcu wypowiedzi. Sny zapisujemy w dzienniku także dlatego, by móc do nich spokojnie wrócić wieczorem, gdy za dnia mamy zbyt wiele rzeczy na głowie, jest takim odciążeniem umysłu. Nie wyobrażam sobie w normalny sposób uczyć się na zajęcia, zajmować wszystkimi codziennymi rzeczami i wieczorem przygotowywać się na kolejne sprawdziany i jednocześnie zapamiętywać dziesiątki snów, rozwijać je i analizować. Jeżeli nie masz 5 minut rano na zapisanie czegoś w dzienniku, to tym bardziej za dnia nie powinieneś mieć czasu na rozmyślanie o snach. Podsumowując, dobra forma treningu ogólnego, do połączenia z każdą inną techniką, ale raczej nie zamiennik dziennika snów w oryginalnej formie.

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 14 sie 2011 05:13 
Administrator Snów

Plus, za 3 lata nie znajdziesz swojego dziennika w szufladzie i nie przeczytasz z uśmiechem jakie głupoty Ci się kiedyś śniły. ;)

Post Napisane: 12 maja 2012 16:07 
Śpiący

Moim zdaniem , to jest to nie możliwe , aby długo pamiętać owe sny . Na pewno nie z każdym detalem .Nawet jeśli przeszłyby do pamięci długotrwałej to nie z całą zawartością . A co za tym idzie , ja osobiście żałowałabym , gdybym teraz zaprzestała spisu moich snów . Już żałuję , ze wcześniej tego nie robiłam , nie patrząc już na sam fakt LD.

Post Napisane: 12 maja 2012 18:17 
Kreator Snów

Zapisując sny, przypominasz sobie wiele szczegółów z akcji, natomiast zapamiętując je bezpośrednio, nie masz możliwości ich odkryć. Ponadto niezapisywanie snów jest pewną formą ignorancji w stosunku do LD, oznaczającą brak zapału do dalszego rozwoju. Skłaniając się do takich rozwiązań podświadomie rezygnujesz z ćwiczenia LD.

Post Napisane: 27 sty 2013 00:40 
Przebudzony

Wbrew pozorom pomysł nie jest zły - techniki pamięciowe by tu pomogły, można zapamiętać dużo ALE - raczej nie całe sny, powiedzmy że tylko "trailery" ;) Sam prowadzę dziennik od 2 lat, pamiętam wszystkie sny z niego - ALE czytając je natrafiam prawie w każdym na fragmenty i szczegóły których kompletnie nie pamiętam. I tu jest sedno - papier pamięta więcej. Więcej :D

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja