Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zapisywanie snów - strona logistyczna
 Post Napisane: 15 wrz 2013 20:17 
Senny Podróżnik

Od około dwóch lat próbuję się zmusić do zapisywania snów w dzienniku, aby uczynić jakiekolwiek postępy w sztuce LD. Jednak to, co mnie najbardziej właśnie zniechęca do stworzenia takowego dziennika, to czas, w którym musiałbym sen zapisać, a mianowicie ranek. Jestem nieprzytomny i prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie pisania snów zaraz po obudzeniu, gdyż przyjemność leżenia w ciepłym łóżeczku przez jakieś 10 min bez ruchu rano jest dla mnie podsumowaniem wypoczynku po całej nocy. Zrezygnuję z niej tylko, jeśli się dowiem, że inaczej się nie da :(
Moglibyście mi napisać, jak Wy to robicie? Kiedy? Na stojąco, na leżąco? Zaraz po obudzeniu, pół godziny po? JAK powinien wyglądać dziennik mniej więcej wiem, chodzi mi tylko o aspekt czasowy i logistyczny jego prowadzenia ;)

Tytuł: Re: Zapisywanie snów - strona logistyczna
 Post Napisane: 15 wrz 2013 22:59 
Świadomy

Ja jestem zdania że bez porządnego dziennika snów ciężko systematycznie doznawać LD. Ostatnio mój trochę jest zaniedbany bo gdy się kładzie spać o 6 rano to już ma się dość.

Ale do rzeczy: U mnie każdy zapis wygląda tak; W lewym górnym rogu data a w prawym przybliżone godziny snu. Zostawiam linijkę przerwy i zapisuję sen. Potem wracam do tego pustego miejsca i daję taki tytuł jakby najbardziej by pasował i streszczał w sobie główny wątek/wątki snu. Jeśli snów jest kilka to każdy ma swój tytuł. Na marginesie oznaczam czy jest to zwykły sen, świadomy, fałszywe przebudzenie itd. (np tak. D, LD, FA).

Staram się zapisywać sny od razu po przebudzeniu. Fakt, czasem się nie chce, ale warto się przemóc. Gdy pamięć snów jest w dobrej formie, budzisz się zapisujesz dwie strony tekstu i czujesz się z tym świetnie. Plus gdy piszesz pierwszą linijkę a akcja snu przypomina Ci się w trakcie zapisywania czujesz jakby to było prawdziwe natchnienie. Zajebiste uczucie :D

Zeszyt leży na szafce koło łóżka, dosłownie na wyciągnięcie ręki, więc nie muszę "wstawać' tylko pozycja siedząco-leżąca, 90 kartek w kratkę z marginesem, twarda oprawka. Czarny długopis. Najbardziej szczegółowy opis jaki mogłem dać :geek:

Post Napisane: 16 wrz 2013 06:38 
Śpiący

Wydaje mi się, że zapisywanie snów rano jest najlepszą metodą. Odwlekanie na później zwiększa tylko niechęć. Co innego jeśli brakuje nam czasu po obudzeniu (w moim przypadku w ciągu tygodniu). Wówczas zapisuję tylko słowa kluczowe snu, najważniejsze wydarzenia, elementy, słowo po słowie. Dzięki temu sen nie wyleci mi z głowy i jestem w stanie odtworzyć go całego.

Nie mam problemów z zapisywanie snów. Wręcz przeciwnie - robię to z ogromną przyjemnością. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie zapamiętam niczego, bo zaczynam czuć, że czegoś mi brakuje. Fakt jest taki, że im bardziej interesujemy się snami, tym większa szansa na świadomy sen. Podświadomość to wyłapuje. Mówiąc "interesujemy", mam na myśli takie działania jak zapisywanie snów, rozmyślanie nad nimi, próba interpretacji.

Nie kombinuję zbytnio z dziennikiem. Wygląda prosto:

>Data
>Wstęp
>Tytuł
>Sen

Oczywiście różne kolory przeznaczam na różne typu snów.

Post Napisane: 16 wrz 2013 21:42 
Administrator Snów

Jeśli nie chce Ci się pisać od razu po przebudzeniu, możesz poleżeć chwilę w łóżku i poprzypominać sobie, powtarzać sen z zamkniętymi oczami. Najgorzej od razu zająć się czymś innym, wtedy się zapomina. Chwilę tak poleżysz i masz mniej więcej utrwalone co i jak Ci się śniło, możesz wtedy np. pójść do kuchni z zeszytem, zrobić sobie kawy cały czas myśląc o śnie i zapisać go dopiero jak będziesz trochę bardziej obudzony. Niebezpieczeństwo tego podejścia jest takie, że jak coś Cię rozproszy, można momentalnie zapomnieć o śnie.

Post Napisane: 01 paź 2013 20:31 
Kreator Snów

CosmicKid napisał(a):
Nie kombinuję zbytnio z dziennikiem. Wygląda prosto:

>Data
>Wstęp
>Tytuł
>Sen

Oczywiście różne kolory przeznaczam na różne typu snów.

Kombinujesz, kombinujesz. Mój dziennik snów z czasów, kiedy go używałem, wygląda tak:

>Data
>Sny

Wszystko pisane jednym długopisem koloru niebieskiego. Zamierzam niedługo wskrzesić dziennik, bo nie pisałem w nim od kilkunastu miesięcy.

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja