Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja

Autor Wiadomość
 Tytuł: 8 godzin nieprzerwanego snu to wynalazek ostatnich wieków.
 Post Napisane: 23 lut 2012 16:24 
Mistrz Snów

8 godzin nieprzerwanego snu to wynalazek ostatnich wieków. Dawniej sypialiśmy krócej.
Obrazek
Jak sądzicie, ile godzin snu potrzebuje każdy z nas? Choć informacje z różnych źródeł różnią się od siebie, najczęściej pojawia się w nich wartość z przedziału 7-9 godzin. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale tak długi, nieprzerwany sen jest dla naszego gatunku czymś nowym i ewolucyjnie nie jesteśmy do niego przystosowani. Jak to możliwe?

Współczesny świat wcisnął nas w pewne ramy. Czas aktywności jest mniej więcej wspólny dla większości z nas, a nocny odpoczynek wygląda zazwyczaj podobnie – kładziemy się do łóżka (opis kilku bardzo nietypowych łóżek znajdziecie w tym miejscu), by po kilku godzinach nieprzerwanego snu wstać, nierzadko przeklinając budzik.

Okazuje się, że to cywilizacja, a nie ewolucja, zmusiła nas do takich zachowań. Pierwsze badania przeprowadził na początku lat 90. psychiatra Thomas Wehr. W zorganizowanym przez niego eksperymencie grupa ludzi została zamknięta w laboratorium, gdzie sztucznie wydłużono czas nocy do 14 godzin, dając zarazem badanym możliwość spania bez żadnych ograniczeń.

Zamiast spać więcej niż normalnie, większość badanych przesypiała początkowo 8-9 godzin nocnych, jednak po kilku tygodniach ich zachowanie zaczęło się zmieniać. Badani zaczęli spać po 4-5 godzin, budzili się na trwający godzinę lub dwie okres aktywności, a następnie znowu zasypiali.
Obrazek
Co istotne, właśnie taki model snu był normą jeszcze kilkaset lat temu, gdy w wielu źródłach można znaleźć informacje o pierwszym i drugim śnie, a przerwa pomiędzy nimi wskazywana była jako najlepszy w ciągu doby czas na seks.

Zmiany nastąpiły wraz z upowszechnieniem oświetlenia, zwłaszcza elektrycznego, które sprawiło, że część czasu zabieranego dawniej przez noc można teraz wykorzystywać produktywnie na pracę albo zabawę. Nie znaczy to, że ośmiogodzinny sen jest dla nas zły, jednak może oznaczać, że nie jest to najlepsze z możliwych rozwiązań – przez tysiąclecia byliśmy przyzwyczajeni do czegoś innego.

Źródło: klik

Pozostaje tylko pytanie, ile i jak dokładnie spać ;p

Tytuł: Re: 8 godzin nieprzerwanego snu to wynalazek ostatnich wiekó
 Post Napisane: 23 lut 2012 16:48 
Przebudzony

Jakiś czas temu spałem przed zajęciami jakieś 4 godziny, potem szedłem na zajęcia, wracałem i jadłem obiad, relaksowałem się przy książce lub serialu, po czym szedłem spać. Spałem jakieś kolejne 4 godziny, siadałem wtedy do lekcji i różnych innych zajęć na 2-3 h po czym kładłem się spać i cykl się zamykał. Naprawdę dobrze mi się funkcjonowało w ten sposób, cykl jednak się zmienił wraz ze zmianą miejsca zamieszkania.
Kiedy mam coś do zrobienia, a jest już za późno, by to zacząć, a za wcześnie, by iść normalnie spać, kładę się i po 3-4 godzinach się budzę. Wtedy siadam do danego zajęcia i potem znowu spać.

Coś w tym jest.. podoba mi się taki tryb, dobrze się w takim czuję. Ale fakt, w dzisiejszym świecie ciężko w ten sposób funkcjonować.

Post Napisane: 19 mar 2012 09:22 
Senny Podróżnik

a ja paczałam i szukałam tego opisu najdziwniejszych łóżek. Bo samej ostatnio zdarzyło mi się spać w tzw tubie :)

Co do samego artykułu, mało powiedzieć ciekawostka bo niewiele mówi o fizjonomii i do niczego zupełnie się nie odwołuje, niewiele wnosi- równie dobrze można powiedzieć że nie jesteśmy fizjologicznie przystosowani do picia ze szklanek. Dla mnie te 4 godziny to taka wartość threshold - jak tankowanie za 50 zł.-.... a dobry czas na sex jest zawsze :)

Post Napisane: 02 sie 2012 21:14 
Świadomy

Rzecz działa też w drugą stronę- można funkcjonować normalnie śpiąc tylko po 5 godzin. Też mi się zdarzyło żyć przez pewien czas na "dwa sny" parę godzin w nocy i trochę mniej po południu. Mało życiowe, ale przyjemne :D

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Ogólna dyskusja