Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Sny, LD, OoBE » Techniki

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: RT - Testy Rzeczywistości
 Post Napisane: 19 sty 2010 00:42 
Administrator Snów

Testy rzeczywistości (RT): FAQ
Tekst z LD4All
Autorzy: Sureal, Alvin i Miles
Tłumaczenie: Fizyk

Czym są testy rzeczywistości?
Testy rzeczywistości są dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. Służą sprawdzaniu, czy to, co dana osoba przeżywa jest rzeczywiste, czy tylko snem, gdyż rzeczy w snach nie zawsze mają się tak samo, jak w rzeczywistości.

Czemu miałbym wykonywać testy rzeczywistości?
Prostą rzeczą, którą powinieneś zapamiętać jest fakt, że możemy przenieść do snu to, co robimy w rzeczywistości. Dzięki temu, jeśli często wykonujesz testy rzeczywistości na jawie, może się zdarzyć, że wykonasz je we śnie. Test wykonany we śnie może dać Ci świadomość, jeśli wykaże, że to sen.

Jakie są przykłady RT?
Jest wiele typów RT, których możesz używać. Właściwie możesz nawet tworzyć swoje własne RT, jeśli tylko mają duże szanse zadziałania we śnie i uświadomienia Ci Twojego stanu. Kilka popularnych RT wygląda następująco:

1. RT z nosem - Zwyczajnie zatkaj nos i spróbuj przez niego oddychać. Jeśli możesz, to znaczy że śnisz!

2. Palec przez dłoń - Spróbuj wbić którykolwiek ze swoich palców w swoją dłoń. Jeśli palec przechodzi na wylot, śnisz!

3. Test ręki - Spójrz na swoje ręce. Czy wyglądają dziwnie? Ile widzisz palców? Jeśli jest więcej lub mniej niż 5 u jednej ręki, to musi być sen.

4. Zmieniający się tekst - Spójrz na jakiś tekst, odwróć się i popatrz na niego ponownie. Czy się zmienił? Jeśli widzisz jakąkolwiek zmianę w stosunku do poprzedniej wersji, śnisz.

Wykonywanie niektórych z tych RT w miejscu publicznym może być krępujące. Istnieją inne RT, które możesz wykonywać w miejscu publicznym, a ludzie nie zorientują się, że właśnie sprawdziłeś rzeczywistość.

Ile testów rzeczywistości powinienem używać?
Większość ludzi używa dwóch albo trzech testów. Znajdź swój ulubiony, a potem jeszcze jeden lub dwa na zapas. To się przydaje, gdyż RT nie zawsze działają, więc te zapasowe będą działały jako rodzaj zabezpieczenia.

Który test rzeczywistości w takim razie działa najlepiej?
Różne RT działają najlepiej dla różnych ludzi. Na początek wybierz te, które najbardziej Ci się podobają, a potem wymieniaj je, jeśli kiepsko działają.

Kiedy powinienem wykonywać testy rzeczywistości?
Głownie powinieneś wykonywać RT zwyczajnie kiedy tylko pamiętasz. Są jednak momenty, kiedy wykonanie RT może przynieść duży zysk. Możesz zatem próbować robić RT:
-Za każdym razem, kiedy się budzisz.
-Za każdym razem, kiedy myślisz o śnieniu/LD.
-Zawsze, kiedy się boisz.
-Kiedy stwierdzasz, że coś jest dziwne lub nie na miejscu.
-Kiedy widzisz jeden ze swoich znaków snu.
Pamiętaj, że sny często odzwierciedlają jawę. Możesz czerpać z tego korzyści. Jeśli wiesz, że istnieją czynności lub zdarzenia, które często powtarzają się w Twoim życiu, może być dobrym pomysłem skojarzenie z nimi RT. Na przykład, jeśli robisz RT za każdym razem, kiedy na jawie widzisz chmurę, jest całkiem duża szansa że wykonasz ten RT we śnie, kiedy zobaczysz chmurę. Takie skojarzenia mogą być bardzo pomocne przy zaczynaniu z RT.

Nigdy nie robię RT w snach - czy powinienem je sobie darować?
Nie. Nawet jeśli nigdy nie wykonujesz RT w snach, nadal pomagają Ci one kwestionować rzeczywistość w dzień, co bardzo pomaga w świadomym śnieniu. Rób je dalej.

Jak długo zajmuje testom rzeczywistości pojawienie się w snach?
Niestety nie ma ustalonego czasu na to. Okres ten zmienia się w zależności od osoby. Jednak im częściej wykonujesz RT, tym większa szansa, że pojawią się one we śnie.

Moje testy rzeczywistości ciągle pokazują, że to rzeczywistość, co mogę zrobić?
Przede wszystkim, kiedy robisz RT, musisz oczekiwać, że pokażą, że to sen. Pamiętaj, sny bazują na tym, czego oczekujesz - jeśli oczekujesz od nich wykazania, że to jawa, to będą to robić.
Jeśli nadal ciągle pokazują jawę, nawet po zastosowaniu tych rad, spróbuj użyć innego RT.

Moje RT pokazują, że śnię, ale nadal myślę, że wszystko jest w normie. Czemu?
Nasze umysły często inaczej pracują w snach w ten sposób, że dookoła mogą dziać się nadzwyczajne rzeczy a my nadal nie będziemy zwracać na to uwagi. Może to bardzo utrudnić RT, gdyż Twój umysł nadal będzie przekonany, że nie śnisz, nawet jeśli RT wykaże co innego. To, co możesz zrobić, to dołączyć więcej RT, aby zwiększyć szansę wykazania przez nie snu i uświadomienia sobie tego. Również jeśli RT ciągle wskazuje sen, a Ty tego nie zauważasz, może to oznaczać że powinieneś spróbować innego RT.

Czy RT mogą być użyteczne nawet jeśli już wiem, że to sen?
Tak, oczywiście. Jeśli będziesz je robić w ciągu świadomego snu, obniżysz szanse utraty świadomości. Jest to zwłaszcza pomocne, kiedy chcesz pozwiedzać okolicę, wtedy łatwo zapomnieć że właśnie się śni.
RT mogą być też używane dla zabawy. Przebicie swojej ręki palcem lub posiadanie ośmiu palców u jednej dłoni może być bardzo ciekawym doświadczeniem.

Źródło: http://www.ld4all.com/forum/viewtopic.php?t=29719

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Tytuł: Re: RT - Testy Rzeczywistości
 Post Napisane: 21 sty 2010 16:19 
Senny Podróżnik

Poniższe odpowiada na pytanie dlaczego RT wyszedł fałszywie negatywny podczas snu, lub mimo wyniku pozytywnego nie pozwolił uświadomić sobie snu. Musisz być gotowy zakwestionować realność otoczenia żeby przywołać odruch wykonania testu. W przeciwnym przypadku nie pomyślał byś o nim nawet w najbardziej nierealnym środowisku.

Dobierz RT do własnych potrzeb.
Test możesz wykonywać sporadycznie, ale warto wyrobić także odruch na konkretne sytuacje. Kiedy dobierasz taki warunek pamiętaj, że musi być on charakterystyczny i na tyle sporadyczny żebyś nie był zmuszony wykonywać go zbyt często. Jeżeli był by to np. na widok drzewa albo moment przechodzenia przez drzwi, ciągłe wykonywanie RT może się okazać uciążliwe, że z czasem zapominasz i przestajesz reagować na te sytuacje. Przeanalizuj swój dziennik w poszukiwaniu znaków snu- to znaczy rzeczy które najczęściej ci się śnią. Jeżeli w twoich snach znajduje się stały motyw, na który wyrobisz sobie odruch wykonania RT, to zwiększasz swoje szanse sukcesu. Sam sposób wykonania testu może być w zależności od sytuacji i realności snu, trudniejszy bądź łatwiejszy.
Ciekawe propozycje jakie pojawiły się na forum:
-podczas jedzenia (np. czekolady)
-na widok starych znajomych
-otwierając lodówkę (przed otwarciem wyobraź sobie że jest wypełniona czymś innym lub że jest w niej ciemno.. itp)

W czasie wykonywania RT wyobrażaj sobie (spodziewaj się) że wynik będzie pozytywny.
Np. za każdym razem, kiedy zatykasz nos to wyobrażasz sobie, że będziesz mógł nabrać powietrza. Inaczej możesz przyzwyczaić się do negatywnego wyniku. Tzn. podświadomość zakodowała by sobie w końcu, że zatykając nos nie możesz nabrać powietrza i powiela to we śnie. Wyniku na jawie nie da się podważyć, możesz myśleć coś odwrotnego, a i tak wyjdzie negatywny - czego nie można powiedzieć o śnie, gdzie rządzi podświadomość.

Wykonuj go powoli i uważnie.
Najlepiej żeby cała logika twojego testu wyglądała tak: "o moje ręce (lub inny znak snu)... moment przecież to może być sen, sprawdzę to: teraz zatkam nos i nabiorę powietrza, a to znaczy ze to sen i będę latał... (czy robił inną zaplanowaną rzecz)". To wiąże wszystkie warunki i cele testu. Tzn. skojarzenie znaku snu z testem i z odzyskaniem świadomości. Wpajasz sobie, że to nie tylko jakaś tam czynność/gest, którą robisz tak sobie od niechcenia, ale coś co automatycznie przywołuje twoją uwagę do porządku i konkretnego spostrzeżenia: "czy to nie sen?!".

Post Napisane: 24 cze 2010 12:41 
Śpiący

Ja Zawsze czytam po 2 razy wszystkie nagłówki, pogubione rzeczy. Zazwyczaj tekst zmienia się tylko w połowie (trzeba uważać).

Post Napisane: 29 paź 2010 23:12 
Śpiący

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to na przykład gdy widzę swoich znajomych to mam spróbować wzbić się w powietrze i myśleć o tym że to mi się uda?Dopiero zaczynam przygodę ze świadomymi snami więc wolę zapytać doświadczone osoby ;P

w moim ostatnim świadomym śnie właśnie w ten sposób to zrobiłem, spróbowałem wznieść się w powietrze i się udało.Ale test zrobiłem wtedy gdy już byłem praktycznie absolutnie pewien że jestem we śnie. W następnych snach tej nocy już nie odzyskałem świadomości mimo że naokoło działy się różne cuda xD

Post Napisane: 30 paź 2010 02:54 
Administrator Snów

Nie tyle masz spróbować co 'masz to zrobić'. W śnie musimy wiedzieć, że coś się stanie, a nie próbować to zrobić. Natomiast RT jak już najprawdopodobniej zauważyłeś mogą mieć przynajmniej 2 zastosowania. 1 - umożliwić odzyskanie świadomości gdy są odruchem dobrze wyuczonym i mogą zostać wykonane spontanicznie (lub pod wpływem bodźca) w śnie; 2 - jedynie potwierdzić to, że śnimy, gdy już świadomie 'sterujemy sobą' i poruszamy się w otoczeniu, i domniemamy, że śnimy, ale boimy się coś zrobić, bo nie jesteśmy tego pewni. Samo wzniesienie się w powietrze może być RT, zależnie od tego, pod który przypadek to podstawisz ;)

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 10 lut 2011 13:43 
Świadomy

3. Dobra technika, dzieki niej mialem pierwszego LD-ka (i to stosunkowo szybko, po ok. 2 tygodniach - doliczylem sie 6 palcow), ale bywa zdradliwa: pamietam, jak pewnego razu policzylem palce - wyszlo mi 5, wiec pomyslalem "spoko, to nie sen" i snilem dalej. Bylem przekonany, ze zrobilem RT w realu.

Post Napisane: 12 lut 2011 03:06 
Administrator Snów

Dlatego też robimy zawsze kilka RT :P Teraz RT w sumie używam tylko do sprawdzania, czy aby na pewno śnię, żeby nie zrobić czegoś głupiego IRL, a nie do odzyskania świadomości (nie robię RT na jawie). No i też staram się robić ich kilka, bo przekładanie palca przez dłoń wychodzi mi ekstremalnie rzadko, albo powoduje różne dziwne efekty, które postrzegam o dziwo za normalne.

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 04 mar 2011 23:13 
Przebudzony

Co do postrzegania normalności to jeżeli jest to "fajne" mózg nie musi przypomnieć Ci że to czysta głupota. Efekt spowodowany jest tylko wytworem wyobraźni,a z nią widzisz się non stop,co jest normalne. Sam nie robię już zbyt często RT w realu,gdyż jest to mi zbędne ale na początku polecam jednak się do nich przyłożyć bo to DZIAŁA.
Negatywny wynik RT zdarza mi się często. Ale i tak wiem ,że to sen, nie rozumiem czemu ,ale wiem. Sam używam ręki,nos oraz własnego RT z bransoletki noszonej na co dzień.Spodobał mi się ten sposób ponieważ jest oryginalny na swój sposób.
Co do przekonania,że nie śnimy a jednak śnimy. Jeżeli nasze sny a dokładniej ich miejsca akcji są dość niespójne tzn. mieszamy elementy otoczenia i czasu np. Meble z pokoju w łazience, a tam mikołaj w shortach. Sam na tym się łapię. Także jeżeli RT nie wychodzi porozglądaj się w otoczeniu czy wszystko jest takie jakie powinno być. Jeżeli natomiast miejsce snu jest kopią realnego otoczenia masz duży problem. Ale można np. zamknąć drzwi do pokoju i wyobrazić sobie inny pokój za drzwiami otworzyć jeszcze raz i sprawdzić. Parę razy używałem i działo nad wyraz poprawnie. Choć osoby posiadające problem z respieniem tutaj mogą polec lub nauczyć się czegoś nowego.

Last LD: 14.08.2011

Post Napisane: 08 sie 2012 12:39 
Kreator Snów

Bartek's Induced Lucid Dream - technika, a raczej RT powstały w wyniku doświadczeń użytkownika Riva. Skuteczna u osób, którym często śni się Lucidforum. Wymaga wizualizowania sobie mojej sygny w podpisie o treści "Zrób RT". Im częściej będziemy to robić przed zaśnięciem, tym bardziej prawdopodobne, że w trakcie snu skojarzymy Lucidforum ze "Zrób RT".

Do ulepszenia techniki zachęcam wszystkich, żeby też napislai w swoim temacie "Zrób RT".

Post Napisane: 08 sie 2012 12:45 
Przebudzony

Dodam tylko, że pomaga indukowanie sobie tego snu z wizerunkiem sygny Bartka. BILD to bardzo skuteczna technika :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Sny, LD, OoBE » Techniki