Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy

Autor Wiadomość
 Tytuł: "Jak wybrać technikę" - tłumaczenie
 Post Napisane: 10 lut 2011 21:36 
Mistrz Snów

Na forum często spotykam się z tematami, w których początkujący pytają jaką technikę wybrać. Stwierdziłem więc, że istnieje zapotrzebowanie na artykuł który w tym pomoże, więc postanowiłem przetłumaczyć jeden z ld4all, którego autorem jest Treader.

Treader the Lucid Layman przedstawia: Jak wybrać technikę

Uwaga: Aby zrozumieć ten poradnik, niezbędna będzie wiedza o technikach MILD, WILD, WBTB i robieniu RT. Rozumienie, jak poprawić zapamiętywanie snów również jest zalecane.

Większość biegłych w świadomym śnieniu oneironautów, których spotykam udzielają wymijających porad odnośnie wyboru techniki, takich jak "Rób, co uważasz za słuszne", czy "WBTB". Uważam jednak, że jeśli wiesz jaki rodzaj (świadomie) śniącego reprezentujesz możesz zacznie zawężyć pole swoich poszukiwań. Sam LaBerge (naukowiec badający zjawisko LD, autor techniki MILD) mówił o tym, że techniki takie jak WILD będą skuteczniejsze dla śniących bardziej płytko, podczas gdy MILD nadaję się dla osób z wysoką motywacją, więc jestem zaskoczony, że nie jest to wspominane częściej.

Intencją mojego artukułu jest doradzenie czytelnikowi odpowiedniej techniki, biorąc pod uwagę dwa czynniki: 1) szybkość, z jaką zasypia i 2) stopień motywacji.
Wiara jest również ważna, ale to coś, co musisz sobie wypracować, niezależnie od tego, jak wypadasz w powyższych. Nie będę wchodził w szczególy poszczególnych technik, mój post i tak jest już długi, a jego celem jest raczej rekomendacja techniki, niż wyręczenie w samodzielnym obeznaniu się w temacie. Przewiń do sekcji, które pasują do Ciebie, resztę zignoruj... chyba, że jesteś tu by wysunąć jakieś sugestie, bądź dodać coś do tego, co napisałem.

Dla każdego, kto jest wysoce zmotywowany:

Prowadź dziennik snów i rób testy rzeczywistości (mniej więcej do 15 dziennie). Aby móc sporządzać skrótowe notatki ze snów, miej przy łóżku mini-dziennik. W osobnym zeszycie opisuj sny szczegółowo. Jeśli pojawi się zmęczenie, zrób sobie przerwę - kilka dni, czy też tygodni. Zmotywowany nie znaczy niecierpliwy!

Dla każdego z niskim stopniem motywacji:

Wykonuj od czasu do czasu testy rzeczywistości, co najmniej 1-2 razy dziennie. Jak i wyżej zalecam korzystanie z mini-dziennika, w którym będziesz mógł zapisywać na szybko sny zaraz po przebudzeniu, choć prawdopodobnie nie będziesz skory do sporządzania szczegółowych opisów w dzienniku. Jeśli Twoja motywacja jest naprawdę niska, powinieneś opierać się na auto-hipnozie w celu indukcji świadomych snów. Możesz wykonywać ją kilka razy na miesiąc.

Dla każdego, kto nie ma wystarczająco czasu na odpowiednią ilość snu:

Jeśli należysz do tej grupy, prawdopodobnie nie myślisz o świadomych snach, lecz poprostu chcesz się wyspać! Wiem, bo sam kiedyś byłem w takiej sytuacji. Zaletą jest to, że prawdopodobnie zaśnięcie nie zajmuje Ci dużo czasu, więc regularna praktyka WILD, może okazać się owocna. Jeśli jednak nie zasypiasz szybko: używaj MILD by wzrosła Twoja motywacja, po czym przestań i zwyczajnie zaśnij. WBTB to bardzo skuteczna technika, ale raczej nie jest ona dla Ciebie... tymbardziej, gdy jesteś w tej grupie, a zasypianie trwa u Ciebie długo.

Wysoka motywacja, długie zasypianie:
MILD będzie Twoją postawową techniką. Zamiast wykonywania kłopotliwego WBTB, powinieneś budzić się w nocy samemu po marzeniach sennych, by właściwie stosować MILD. Biorąc pod uwagę, że zasypiasz długo, regularne WBTB może zbytnio zaburzać Twój sen. Jednakże wciąż jest to dobra technika, do używania raz na jakiś czas. W trakcie WBTB, zalecam budzenie się już po 5 godzinach snu, tak byś chciał zasnąć zaraz po przebudzeniu. Jako, że jesteś wysoce umotywowany (i mam nadzieję, nastawiony na sukces) utrzymywanie świadomości, podczas gdy Twoje ciało zasypia, nie powinno sprawiać Ci problemu.

W trakcie WBTB: Wykonaj kilkukrotnie MILD, po czym przejdź do techniki WILD. Musisz utrzymywać swóją motywację, mimo senności. Powinieneś zasnąć szybko. Ja należę do tej kategori, a w świecie snów byłem już, kiedy doliczyłem do 16. Oczywiście byłem tak śpiący, że traciłem ciągłość już w okolicach 10-14 i musiałem zaczynać liczenie od nowa.

Niższa motywacja, długie zasypianie:

Jeśli Twoja motywacja nie jest na tyle mocna, by przeprowadziła Cię świadomego przez barierę jawa-sen podczas WBTB, a myśl o dopracowaniu tego do tego stopnia, by w końcu się udało nie napawą Cię zapałem, będziesz chciał dopasować technikę bardziej do swoich potrzeb. Pamiętaj: By MILD działał jak należy, kiedy mówisz "Chcę mieć świadomy sen", musisz naprawdę mieć to na myśli. Kontynuuj MILD. W trakcie praktykowania WBTB, prześpij się 6 godzin, po czym czuwaj przez jakiś czas (15-60 minut) przed ponownym zaśnięciem. Kiedy będziesz w stanie czuwania wystarczająco dużo czasu, powinieneś być w stanie nabrać odpowiedniej motywacji. Wraz z praktyką, możliwe, że będziesz mógł coraz bardziej skracać ten okres przebywania w świecie jawy.

Jeśli Twoja motywacja nie jest nawet na tyle wysoka, by w ogóle wstać z łóżka, używaj jedynie MILD. Jest jeszcze druga możliwość: nabierz motywacji :)

Jeszcze kilka słów dla zasypiających długo: Jeżeli nawet sam MILD zbyt zaburza Twój cykl snu, poprostu nie praktykuj go regularnie. Prawdopodobnie będziesz preferował indukowanie LD, gdy będziesz mógł dłużej pospać. Kiedy przez MILD nie będziesz mógł długo zasnąć,zaprzestań go i poczekaj na zaśnięcie.

Szybkie zasypianie, wysoka motywacja:

Najpewniej będziesz korzystał głównie z WBTB. Nie ma potrzeby czekania po przebudzeniu. Twoja motywacja jest wystarczająca duża, byś przebrnął przez barierę jawa-sen. Poprostu obudź się po 5-6 (raczej 6) godzinach snu, kilkukrotnie wykonaj MILD i zakończ sesję WILD'em. Wraz z nabieraniem doświadczenia świadome śnienie będzie prawdopodobnie stawało się dla Ciebie bardzo łatwe. Zazdroszczę wam! :) Technika opisana w kategori "szybkie zasypianie, niższa motywacja" powinna również być odpowiednia, więc ją sprawdźcie.

Szybkie zasypianie, niższa motywacja:

Będziesz prawdopodonnie robił to co opisane wyżej, z tym wyjątkiem, że możesz chcieć pozostać przebudzonym przez chwilę (15-60 minut), aby podnieść motywację. Jeśli budzenie się do WBTB sprawia zbyt duże trudności, spróbuj tego:

-Postanów sobie, że obudzisz się w nocy po zakończeniu snu.

-Nie ruszaj się. Udawaj martwego. Cierpliwie czekaj, aż przyjdzie jakiś sen. Alternatywnie, wykonaj WILD.

-Oto Twój świadomy sen! Gdy się przebudzisz...

-Nie ruszaj się. Udawaj martwego. Czekaj, aż sen powróci...

Końcowa notka do grupy szybko zasypiających:

Wystarczy odrobina motywacji i odpowiednia ilośc czasu przeznaczoneg na sen, a świadome snienie będzie prawdopodobnie stawać się dla was łatwiejsze niż dla większości ludzi. Nie zniechęcaj się, gdy będzie się wydawało, że zasypiasz zbyt szybko, by utrzymać świadomość. Praktyka czyni mistrza.

Zakończenie: Dlaczego napisałem ten artykuł?
Już spotykałem się ze wszystkimi tymi poradami, ale były one wszędzie porozrzucane. Moim celem było stworzenie punktu wyjścia dla wszystkich dobrze poinformowanych nowicjuszy, którzy czują się przygnieceni przez mnogość dostępnych technik. Większość stron o świadomym śnieniu, działa jak coś w rodzaju poradnika dotyczącego treningu fizycznego, który mówi "Regularne bieganie polepsza szybkość i wytrzymałość, podnoszenie ciężarów buduje masę mięśniową, a rozciąganie wzmacnia sprężystość.". Chciałem więc stworzyć stosunkowo krótki przewodnik, który jest bardziej dopasowany do mocnych i słabszych stron poszczególnych osób.

Ostatnio edytowano 16 cze 2011 21:58 przez VM, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: "Jak wybrać technikę" - tłumaczenie
 Post Napisane: 27 mar 2011 18:00 
Przebudzony

Zaje...fajny poradnik, na pewno się przyda ;)

Post Napisane: 12 maja 2011 07:37 
Śpiący

Dzięki za poradnik .Chciałem jeszcze zapytać czy znasz może jakieś ciekawe książki w języku polskim , które mógłbyś polecić początkującemu ?

Post Napisane: 12 maja 2011 08:28 
Senny Podróżnik

Co do książek, na temat Świadomego Śnienia. Polecam wpisać w allegro Lucid Dream ;)

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy