Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Skurcze mięśni
 Post Napisane: 27 wrz 2010 16:26 
Pan Snów

Czibak napisał(a):
A propos odruchu mioklonicznego, to zdarzyła mi się kiedyś epicka akcja z tym panem w roli głównej. Pamiętam, że zacząłem zasypiać nad książką ("Zbrodnia i kara" tak btw), leżąc na boku, na złożonym łóżku. Pojawiło się wrażenie, że biegnie na mnie schaboszczak przyodziany w dres i postanowiłem wymierzyć cios jako pierwszy... Odruch wyrzutu ramienia był tak silny, że wyrzuciło mnie z łóżka :shock:
Od tamtej pory zacząłem interesować się zjawiskami okołosennymi itp. ;)

heheheh :D

Nie wiem czy ja to kiedyś pisałem, czy może nie. Jak pisałem to napisze jeszcze raz :D

Kiedyś siedzę sobie przy PC z nogami na kompie. Tak sobie siedze i siedze, aż mi tu nagle moje nogi tak sie zerwały, ze komputer walnął o szafę (stoi pomiędzy biurkiem a szafa :D) z leciutkim hukiem :P

Tytuł: Skurcze mięśni
 Post Napisane: 18 sty 2011 23:36 
Mistrz Snów

Cytuj:
6. Dlaczego, gdy zasypiamy, czasami dziwnie wierzgamy nogami?

"W ten sposób ciało próbuje jeszcze na chwilę utrzymać się w stanie jawy" - wyjaśnia dr Christopher Jones z University of Utah. Ten stan, między jawą a snem nazywa się hipnagogią. Czasami takie gwałtowne szarpnięcie się przydaje, bo pozwala jeszcze na chwilę skupić uwagę na tym, co do Ciebie mówi ta dziewczyna, która sprowadziła na Ciebie tę senność. Ale czasami zdarza się, gdy naprawdę chcesz zasnąć.

Wynika to stąd, że nasz układ nerwowy stopniowo się uspokaja pod koniec dnia i gdy jest już zupełnie gotowy na sen, "przełącza się" w tryb bezruchu (między innymi po to, żebyśmy nie robili pod kołdrą tego, co nam się akurat śni). Gdy w tym momencie coś dotrze jeszcze do mózgu, jakiś dźwięk, czy wstrząs, próbuje on przywrócić Cię do świadomości, wysyłając silny impuls, powodujący gwałtowne napięcie mięśni, często interpretowany jako uczucie spadania. Zazwyczaj zresztą nieskutecznie, gdyż po chwili wchodzisz już w fazę głębokiego snu.

źródło: http://www.pismaq.pl/czytaj-artykul-34.html

Post Napisane: 20 sty 2011 00:39 
Świadomy

O, witam znowu!
Dawno mnie tutaj nie było.

Co do tematu..
Ja miewam bardzo, bardzo bolesne skurcze mięśni, zazwyczaj mnie budzą ze snu, w nocy.
I jestem gotowa wzywać piekło i niebo, żeby mi pomogło. To chyba jedno z najbardziej bolesnych moich doświadczeń.

Sen jest ideą; dlatego nie powinna nas dziwić jego materialna obecność na własnym pogrzebie. Sen jest ideą tego, co ukrywamy w niezbadanych reWirach własnej podświadomości. Sen jest także królestwem archetypów
,,Żyjemy tak jak śnimy - samotnie.''

Tytuł: Skurcze mięśni
 Post Napisane: 20 sty 2011 00:48 
Senny Podróżnik

Co do mojej skromnej osoby...
...o tym że zaczynam wchodzić już w głębsze fazy snu dowiaduję się z tego, że mały palec prawej ręki zaczyna się zginać, normalnie w stawach, jak podczas skurczu, tylko, powoli, acz konsekwentnie. Zgina się coraz mocniej, zaczyna boleć. Za małym palcem idzie reszta - serdeczny, środkowy, wskazujący, wierzch dłoni i kciuk. Ręka zaczyna mi się przesuwać, głównie w górę za mnie. Mały palec już boli niczym w imadło wsadzony. Ręka już sobie lewituje w powietrzu dobre kilkanaście centymetrów nad podłożem, gdy ból wyrywa mnie z chaotycznego potoku myśli w którym zwykle się znajduje, całe wrażenie znika a ręka leży tam gdzie leżała, czyli ciasno pod kołdrą, bez szans na podniesienie.

Oczywiście to wszystko to silne hipnagogie, których jak na razie nie uświadczyłem w innej formie (obrazków, dźwięków, poczucia obecności kogoś, etc.). W każdym razie nie udało mi się jeszcze wytrzymać do snu, albo ja mam niski próg tolerancji bólu, albo ten hipnoskurcz jest taki silny.

Post Napisane: 02 lut 2011 18:04 
Senny Podróżnik

to Senny Wir: Żeby pozbyć się skurczu musisz rozciągnąć ten mięsień. Stretching - (ilustracje jak to robić)

Post Napisane: 11 lip 2012 19:59 
Senny Podróżnik

Chmurka czuła się zobowiązana i się doszkalała, a temat zaburzeń ruchowych podczas snu – tzw PARASOMNIE- jest dość złożony. Nie chce mi się przepisywać całej książki (to samo dotyczy tematów bezsenności i hipersomni), więc tu piszę tylko to co może przypominać skurcze lub ruchy mimowolne: przydatne ciekawostki i ogólne wskazówki do zróżnicowania poszczególnych zespołów, (czyli proszę brać pod uwagę, że to nie wystarczy do zdiagnozowania problemu, ale najwyżej naświetlić czego szukać dalej). Jeżeli ktoś będzie potrzebował koniecznie jakieś szczegółowe informacje – proszę o pytania. Jeżeli coś opisałam zdawkowo zazwyczaj znaczy to, że tekst był niewiele-wnoszący lub zbyt złożony na przegląd.

vide Podręcznik medycyny snu Alon Y.Avidan Phyllis C. Zee

(hypnic jercks) Zrywania przysenne – pojawiają się w trakcie zasypiania (faza przejściowa między snem i czuwaniem), nie występują podczas snu. Towarzyszy im subiektywne poczucie spadania i często omamy wzrokowe w postaci błysków i obrazów. Są powszechnym i niegroźnym objawem, jeżeli nie występują zbyt często (na tyle by zaburzyć proces zasypiania). Pojawiając się w ciągu dnia mogą być objawem zmęczenia i niedoboru snu. Do czynników wyzwalających należy wcześniejsza intensywna aktywność fizyczna, nadmierne zażywanie środków stymulujących lub kofeiny, a także stres emocjonalny. Leczenie polega na edukacji, zmniejszenia czynników wyzwalających i wyciszeniu.

PSM – Mioklonie rdzeniowe propriospinalne – towarzyszą zaburzeniom w obrębie rdzenia kręgowego, objawiające się skurczami mięśni brzucha, tułowia, szyi w stanie odprężenia podczas zasypiania. Może powodować bezsenność i trudności z zasypianiem. Leczenie farmakologiczne.

RMD - Zaburzenia z rytmicznymi ruchami ciała – dotyczy częściej dzieci, ale problem może przedłużać się do wieku dorosłego. Pojawiają się w trakcie zasypiania i w początkowej fazie snu, polegają na uderzeniach głową, obracaniu szyją lub kołysaniem ciała, mogą towarzyszyć im wydawanie odgłosów rytmicznego buczenia. Epizod nie przekracza 15 minut, osoba jest tego nieświadoma i śpi dalej (ruchy są mimowolne). Utrzymywanie się objawów może świadczyć o poważnych zaburzeniach psychicznych, ale wpływa na niego też stres środowiskowy. (Różnicować należy go PLMD lub RBD i padaczką – patrz niżej).

RLS - Zespół niespokojnych nóg –Pojawia się w trakcie czuwania, odczuwalny jest dyskomfort w przednim obszarze goleni (czasem ud, stopy, rzadko kończyn górnych), ponad stawem skokowym w postaci różnych mrowień, drętwień, dreszczy itp, wrażenia zanikają przy wykonaniu (częściowo mimowolnych) ruchów nóg. Zazwyczaj przybiera to postać nerwowych podrygiwań i poruszania nogami. Objawy pojawiają się i nasilają wieczorem (przy obniżeniu temperatury ciała), mogą pojawiać się w ciągu dnia, a niemal wcale nie pojawiają się rano (6-10:00)- dlatego osoba taka zgłasza że to najlepsza dla niej pora snu. Występując przed zaśnięciem mogą prowadzić do bezsenności i przedłużania się czasu czuwania, skracając czas snu. Mogą pojawiać się w okresie ciąży, być związane z niedokrwistością i mocznicą, chorobą Parkinsona, ataksją rdzeniowo-móżdżkową i u osób z bolesnością dolnego odcinka kręgosłupa. Za przyczynę dopatruje się zaburzeń niedoboru dopaminy oraz żelaza, dlatego leczenie polega na suplementacji siarczanem żelaza i agonistami dopaminy i benzodiazepinami oraz innej farmakoterapii.

PLMD – Okresowe ruchy kończyn podczas snu – Tzw nocny mioklonus, w postaci stereotypowych wielokrotnych ruchów nóg podczas snu (po fazie NREM). Może przybrać postać krótkiego drgnięcia (lub wielokrotnych skurczów mioklonicznych), po którym następuje skurcz toniczny mięśnia. Towarzyszy mu częściowe lub całkowite wybudzenie, choć osoba ta nie ma świadomości co je wywołało – co może wpływać na przerywanie snu i jego wydajność. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem, może ono towarzyszyć wielu schorzeniom medycznym i być przez nie wyzwalane. Leczenie podobne jak RLS.

Mioklonus częściowy nadmierny – ruchy podobne do tików (liczne, krótkie) dotyczące różnych części ciała, mogące utrzymywać się długi czas. Mogą powodować fragmentacje snu i w efekcie senność w ciągu dnia. Pojawiają się w trakcie zasypiania i mogą utrzymywać przez pozostałe fazy (NREM i REM włącznie). Związane są najczęściej z niedotlenieniem związanym z bezdechem, narkolepsją, czasami bezsennością. Leczenie edukacja, uspokojenie, leczenie np bezdechu.
Padaczka miokloniczna – różni się od powyższego różnicą w aktywności EEG mózgu typową dla padaczki, która występować może w trakcie snu.
NPD – Nocna napadowa Dystonia – ruchy czasem silne i obszerne (balistyczne, choreo-atetotyczne), pojawiające się w trakcie snu NREM. Może powodować urazy i prowadzić do zaburzeń snu i bezsenności zarówno osoby śpiącej lub współdzielącej łóżko. Wywołane są one specyficznymi wyładowaniami w aktywności elektrycznej mózgu (niebezpośrednio związanymi z padaczką). Leczenie farmakologiczne.

Bolesne skurcze łydek podczas snu – mogą dotyczyć nawet 16% zdrowych osób, występuje częściej po intensywnych ćwiczeniach oraz częściej u kobiet i często postępują z wiekiem. Dotyczą najczęściej łydki i stopy, powodują częściowe lub całkowite wybudzenie co przyczynia się do fragmentaryzacji snu, bezsenności i senności w ciągu dnia. Mechanizm do końca nie jest poznany. Predysponują osoby z cukrzycą, w ciąży, z zapaleniem stawów, zaburzeniami wodno-elektolitowymi i z zaburzeniami metabolicznymi. Leczenie: rozciągnięcie mięśnia, masaż, ocieplenie, poruszanie nią. Farmakoterapia: siarczan chininy (zmniejszenie pobudliwości płytki zakończenia nerwowego).
Bruksizm – zgrzytanie zębami – leczenie: szyna ochronna, leczenie stresu, ostatecznie benzodiazepiny.

Post Napisane: 17 lip 2012 19:57 
Kreator Snów

Czy RLS może wystąpić w szyi? Od jakiegoś czasu doszukuję się źródła mojego problemu, jakim są wymuszone drgnięcia szyi z powodu dyskomfortu i wrażenia, że coś mi "skrzypie" między kręgami. Dotychczas winę zrzucałem na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Post Napisane: 18 lip 2012 12:25 
Senny Podróżnik

bartek5 napisał(a):
Czy RLS może wystąpić w szyi? ...

Nie. To musi być coś innego, może być na tle nerwowym, ale może wiązać się ze stabilnością układu ruchu. Musisz mi napisać coś więcej (może być na PM) czy to masz w ciągu dnia czy tylko przy leżeniu w łóżku, czy wykonujesz je świadomie (czujesz przymus) czy pojawiają się mimowolnie, czy powodują w ogóle ruch głową lub ramieniem albo ból, jak długo trwają (ułamek sekundy, powtarzają się serią), występują tylko w szyi czy w innych okolicach, czy towarzyszą im trzaski (chrupnięcia), czy wygląda to np tak: kiedy położysz rękę na karku ruszysz głową (ruch przytakiwania) i czujesz zrywania lub drgania (jakby poruszał się mechanizm z kołem zębatym)? Miałeś kiedyś jakiś wypadek samochodowy (gwałtowne szarpnięcia, uderzenia)? Inne problemy?

Post Napisane: 06 sie 2012 17:42 
Kreator Snów

chmurka napisał(a):
bartek5 napisał(a):
Czy RLS może wystąpić w szyi? ...

Nie. To musi być coś innego, może być na tle nerwowym, ale może wiązać się ze stabilnością układu ruchu. Musisz mi napisać coś więcej (może być na PM) czy to masz w ciągu dnia czy tylko przy leżeniu w łóżku, czy wykonujesz je świadomie (czujesz przymus) czy pojawiają się mimowolnie, czy powodują w ogóle ruch głową lub ramieniem albo ból, jak długo trwają (ułamek sekundy, powtarzają się serią), występują tylko w szyi czy w innych okolicach, czy towarzyszą im trzaski (chrupnięcia), czy wygląda to np tak: kiedy położysz rękę na karku ruszysz głową (ruch przytakiwania) i czujesz zrywania lub drgania (jakby poruszał się mechanizm z kołem zębatym)? Miałeś kiedyś jakiś wypadek samochodowy (gwałtowne szarpnięcia, uderzenia)? Inne problemy?

Zasadniczo mogę powstrzymywać drgnięcia szyją, ale jeśli dojdzie do przypadkowego ruchu, to jest źle. Nie słychać nic, nic nie pęka, nie chrupie. Czuję, jakby dwie matowe, obłe powierzchnie ocierały o siebie. To nie jest typowy ból, tylko irytujące "coś". Trwa to ułamek sekundy, ale jest nieprzyjemne. Wykonuję je tylko w łóżku, bo tylko wtedy sobie o nim przypominam. Wcześniej nic z szyją nie robiłem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy