Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hipnagogie
 Post Napisane: 19 sty 2010 01:15 
Administrator Snów

Kiedy zasypiamy, na samej granicy snu często zaczynamy słyszeć różne dźwięki, widzieć obrazy albo mieć wrażenie poruszania się. To są właśnie hipnagogie. Istnieją 3 główne typy, które właściwie już wymieniłem - hipnagogie słuchowe, wzrokowe i ruchowe.

Właściwie, poprawnym terminem jest "hipnagogia" - słowo to oznacza stan na granicy snu i jawy, w którym występują różne halucynacje. U nas na forum przyjęło się jednak nazywanie tych właśnie halucynacji "hipnagogiami" - głównie dlatego, że tak jest krócej niż "halucynacje hipnagogiczne" :p Również często stosowane skróty to HI, od "hypnagogic imagery" (obrazy hipnagogiczne) i HH - "hypnagogic hallucinations" (czyli właśnie halucynacje hipnagogiczne).

Hipnagogie mają największe znaczenie dla ludzi ćwiczących technikę WILD. Podczas świadomego zasypiania, muszą oni przeczekać ten stan, żeby zapaść w sen. Obojętne przyglądanie się hipnagogiom, kluczowe dla udanego WILDa, jest często jednym z najtrudniejszych punktów tej techniki. Spowodowane jest to bardzo wysoką realistycznością halucynacji - często zasypiający jest pewien, że ktoś obok krzyczy, albo że ktoś stoi nad jego łóżkiem i zrywa się ze strachu tylko po to, by przekonać się, że to mu się wydawało.

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Tytuł: Re: Hipnagogie
 Post Napisane: 21 sty 2010 14:14 
Senny Podróżnik

Hipnagogie - to złudzenia zmysłowe wytworzone w wyobraźni.
Właściwie każdy rodzaj myśli, która pojawia się tylko w twojej głowie, jakby znikąd, szczególnie w czasie zasypiania, można podciągnąć pod pojęcie hipnagoga. Na przykład na hasło "niedźwiedź"- prawie natychmiast przywołujesz wyobrażenie zwierzęcia. Podczas snu lub transu twój mózg automatycznie podsuwa ci jakiś obraz. To z czego właściwie składa się projekcja snu to właśnie hipnagogi. Na początku pojawiają się pojedyncze przebłyski, plamy, dźwięki, które łącząc i rozbudowując tworzą kompletny obszar snu.
Czasami człowiek potrafi zacząć wizualizować nawet idąc po ulicy- w końcu tzw.: "zwis" czy myślenie o niebieskich migdałach czy "śnić na jawie" - to nic innego jak jakiś rodzaj transu (nie musi być paraliżu). "Haluny" mogą więc wystąpić w każdym momencie, nawet przy otwartych oczach. Ponieważ są wytworem mózgu a nie są wyświetlane na powiekach. Najprawdopodobniej mózg potrafi wtedy koordynować wizualizowanie, częściowo deprywując rzeczywiste bodźce wzrokowe. Granice między NREM i REM nie są wyraźne, tylko umownie określone na podstawie EEG. Nawet jak przysypiasz w ławce na lekcji wpadasz najpierw w fazę NREM - co nie znaczy że nic ci się nie zacznie roić. O obecności hipnagogów świadczą charakterystyczna aktywność/fale, które mogą (mniej lub bardziej przypadkowo) wystąpić nawet w biały dzień (kiedy siedzisz w fotelu przed telewizorem), kiedy się zamyślisz/zagapisz i wpadniesz w trans. Po prostu w trakcie REM ich aktywność jest wyraźniejsza i bardziej dominująca -dlatego mówi się że sny są w tej właśnie fazie.

by Chmurka

Post Napisane: 03 sie 2011 13:20 
Śpiący

A mam pytanie.
Ja przed snem jak zamykam oczy widze kolorowe plamki.
Na poczatku fioletowe a potem zółte.
To też są hipnagogi czy to cos innego?

Post Napisane: 04 sie 2011 00:37 
Senny Podróżnik

chmurka napisał(a):
Hipnagogie

O obecności hipnagogów świadczą charakterystyczna aktywność/fale, które mogą (mniej lub bardziej przypadkowo) wystąpić nawet w biały dzień (kiedy siedzisz w fotelu przed telewizorem), kiedy się zamyślisz/zagapisz i wpadniesz w trans.

by Chmurka

Chyba każdemu przytrafiło się kiedyś odpłynąć po nieprzespanej nocy lub przy zmęczeniu, sam kiedyś w pociągu wracając ze szkoły wydarłem się na kanara bo myślałem że to mój ojciec mnie budzi, a dowiedziałem się tego od kolegi następnego dnia.

Post Napisane: 06 sie 2011 19:55 
Senny Podróżnik

Sminer napisał(a):
A mam pytanie.

Tak, raczej to są HI.

Post Napisane: 15 wrz 2011 15:53 
Senny Podróżnik

ArturJD napisał(a):
Sminer napisał(a):
A mam pytanie.

Tak, raczej to są HI.

Nie do końca się z tobą Arturze zgodzę. Ja mam np: tak, że jak patrze na niebo też widzę plamki jakieś ruszające się (takie kółka), a wydaje mi się, że to nie są HI. Albo przed spaniem widzę jakieś małe kwadraty, trójkąty, a to na pewno nie są HH !

Post Napisane: 16 wrz 2011 09:49 
Senny Podróżnik

Chyba, że się najpierw popatrzy na światło, to się wtedy mieni od fioletu do żółci. Ale jak ma się dłużej zamknięte oczy, to później mogą to być HI. Wszystko zależy, jakie kto ma :)

Post Napisane: 17 wrz 2011 00:16 
Kreator Snów

Jak widac poplop nie uczyl sie biologii. poplopie, to nie sa hipnagogie :)

Post Napisane: 28 wrz 2011 12:49 
Administrator Snów

Czytam wasze wypowiedzi już 3 raz i nie odnajduję w nich sensu, ale może ktoś inny go widzi. Tak czy inaczej, jeżeli widzimy coś zaraz po zamknięciu oczu to nie są to hipnagogie, chyba, że nie spaliśmy ze 2 dni i od razu przysypiamy...

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 08 paź 2011 23:33 
Przebudzony

Chodzi tutaj o tzw. halucynacje zamkniętych oczu, które to, zgodnie z nazwą, nie zawsze wymagają zamykania oczu d; ang wiki ma całkiem niezły artykuł o nich: en.wikipedia.org/wiki/Closed-eye_hallucination

W skrócie, są one całkowicie naturalne i wyróżniamy 5 poziomów, które to, z tego co pamiętam, działają tak:

1) prosty szum wizualny; wystarczy zamknąć oczy
2) więcej światło-cienia; wymaga trochę relaksacji
3) kolory, ruch, proste kształty; wymaga większej relaksacji lub słabych narkotyków (np. LSD)
4) Szczegółowe wizje, obiekty, krajobrazy etc. być może to samo co hipnagogie; wymaga głębokiego relaksu lub nieco mocniejszych prochów
5) Halucynacje silniejsze od rzeczywistości; Mogą wystąpić tuż przed uśnięciem lub po silnych narkotykach

Oczywiście są też nietypowe przypadki: osobiście potrafię poziomy 1-3 wywołać samą koncentracją i bez zamykania oczu, a jeżeli je zamknę to praktycznie od razu trafiam na 4kę. Działa to jako całkiem fajna zabawka gdy trzeba zabić trochę czasu d;

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Oneironautyka ogólnie » Podstawy