Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Życie Forum » Sprawy techniczne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Czy jesteś za proponowanymi przeze mnie zmianami na forum?
Popieram Cię w obu kwestiach: działów i wyglądu forum. 0%  0%  [ 0 ]
Działy jak najbardziej, jednak wyglądu nie trzeba zmieniać. 27%  27%  [ 3 ]
Wygląd jest do zmiany. 18%  18%  [ 2 ]
Nie ma potrzeby, wszystko jest jak należy. 55%  55%  [ 6 ]
Liczba głosów : 11

Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Remont LucidForum?
 Post Napisane: 18 lut 2012 17:42 
Przebudzony

No tak, są jednak zamknięte, opracowane tematy, tak ogólne, że pasują do każdego. Są artykuły. Z takich tekstów by się składał ten ewentualny podręcznik.

A co z moim pomysłem na próbę działu "Sesje Osobiste"? Nie wynikną z tego żadne konsekwencje, jak się nie spodoba to można po prostu usunąć i problem z głowy :)

Post Napisane: 18 lut 2012 17:48 
Administrator Snów

Slava napisał(a):
Masz rację. Tutaj proponuję kompromis w postaci projektu: stworzyć "Podręcznik Oneironauty" w pdfie, który każdy zainteresowany może ściągnąć i zapoznać się z podstawami. W nim byłyby zawarte następujące teksty: podstawy LD (Dziennik Snów, klucze snów, RT i różne jego techniki), różne odmiany -ILDów, kroki w nauce LD (praktyki po odzyskaniu świadomości, wyrabiające umiejętność panowania nad światem snu), propozycje tego, co można robić we śnie, etc..

Mniej więcej taki był cel tego oto tematu:
viewtopic.php?f=50&t=13

Slava napisał(a):
Jeśli chodzi o działy, to proponuję rewolucję w prowadzeniu forum. Rewolucja ta polega na stworzeniu działu "Sesje osobiste" (zawartość działu ukryta dla niezarejestrowanych), w którym każdy nowy user może założyć sobie swój temat, w którym będzie mógł opowiadać o swoich próbach osiągnięcia LD, opowiadać o krokach, jakie stawia w tej pracy, a poza tym pytać o sprawy ściśle związane ze swoją praktyką, przedstawiać swoje wątpliwości, a doświadczeni oneironauci będą w ich tematach się wypowiadać, pomagając w rozwoju.

To jest całkiem fajny pomysł, tylko że zmieniłbym nazwę działu. Możnaby przerobić dział z dziennikami na coś takiego, bo same dzienniki jako takie mają jednak dość mało sensu na forum.

Slava napisał(a):
Działy w kategorii Przebudzenie (to właśnie ja, ja właśnie to, etc.) są ogólnie dobre, wyróżniają Was, a zresztą istniały na starym forum, więc z sentymentu dobrze je zostawić. Trochę bym jednak zmienił ich opisy, bo trochę nazbyt tajemniczo wyglądają te ciągle powtarzające się trzy kropki ale to tylko detal, kosmetyka.

Są niestandardowe i dlatego zostawiliśmy je po przenosinach ;) A wielokropki zostały tak trochę z tradycji :p

Slava napisał(a):
Dla OOBE jeden dział wystarczy w zupełności, ewentualnie w tym temacie stworzyć poddział "Nasze doświadczenia", żeby był porządek.

Oddzielna kategoria dot. OOBE została stworzona analogicznie do tej o LD, tak jak na starym forum, ale w sumie to trochę zaszłość historyczna, jeszcze sprzed początku zwalczania ezoteryki, kiedy ten dział był popularniejszy. To jest kolejny punkt do dokładniejszego rozważenia.

Slava napisał(a):
Jeśli chodzi o Lucid Dream Team to pomysł fajny, tylko, jak widzę, trochę nie wypalił. Proponuję na razie z niego zrezygnować i poczekać na jego reaktywację, jak forum rozbuja się na nowo.

Nie ma co usuwać, niech sobie wisi, a jak stanie się przydatny, to od razu będzie pod ręką.

Slava napisał(a):
Do "Działu Porządkowego" wrzuciłbym także "Sprawy techniczne", tak jak Ogłoszenia. Aa, i link do starego forum także do DP

Te rzeczy lepiej, żeby były na górze forum. Kiedy są pośrodku albo na końcu, praktycznie nikt ich nie czyta, a ogłoszenia są w końcu po to, żeby je czytano.

Slava napisał(a):
Mówisz bartek5, że nie widzisz potrzeby zmian na forum. Ja widzę jedną, zasadniczą - forum śpi. Jeśli forum śpi, to znaczy, że coś jest źle skonstruowane i trzeba pomyśleć nad alternatywą. System się nie sprawdza i nie możemy oczekiwać, że nagle zacznie chodzić jak należy. Jak powiedział Albert Einstein: "Szaleństwem jest robienie w kółko tej samej rzeczy i oczekiwanie różnych rezultatów"

Lexiu napisał(a):
A co do uśpienia forum - popyt na świadome sny w Polsce jest znikomy. Jeśli jednak ktoś już zacznie się interesować tematem, to prędzej trafi na portale typu ld4all.com niż do małej społeczności oneironautów z lucidforum.pl

Sam najpierw trafiłem na LD4all ;) Tyle że tamto forum było dla mnie za duże i za ruchliwe, poszukałem więc czegoś mniejszego i polskiego i tak znalazłem Lucid Forum.
Dodatkowym czynnikiem może być to, że początkujący w LD mają tendecję do odchyłów w stronę ezoteryki (bo to takie magiczne i w ogóle), a my ezo nie lubimy, co nam trochę zawęża grupę potencjalnych użytkowników.

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Post Napisane: 18 lut 2012 18:03 
Przebudzony

Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Masz rację. Tutaj proponuję kompromis w postaci projektu: stworzyć "Podręcznik Oneironauty" w pdfie, który każdy zainteresowany może ściągnąć i zapoznać się z podstawami. W nim byłyby zawarte następujące teksty: podstawy LD (Dziennik Snów, klucze snów, RT i różne jego techniki), różne odmiany -ILDów, kroki w nauce LD (praktyki po odzyskaniu świadomości, wyrabiające umiejętność panowania nad światem snu), propozycje tego, co można robić we śnie, etc..

Mniej więcej taki był cel tego oto tematu:
http://www.lucidforum.pl/viewtopic.php?f=50&t=13

No tak, tylko znowu jest ta nieścisłość, że artykuły przechowujemy na forum. Ale jak uważacie: ja na razie chcę się skupić na tych działach, a konkretnie tym systemie, o którym mówię :)

Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Jeśli chodzi o działy, to proponuję rewolucję w prowadzeniu forum. Rewolucja ta polega na stworzeniu działu "Sesje osobiste" (zawartość działu ukryta dla niezarejestrowanych), w którym każdy nowy user może założyć sobie swój temat, w którym będzie mógł opowiadać o swoich próbach osiągnięcia LD, opowiadać o krokach, jakie stawia w tej pracy, a poza tym pytać o sprawy ściśle związane ze swoją praktyką, przedstawiać swoje wątpliwości, a doświadczeni oneironauci będą w ich tematach się wypowiadać, pomagając w rozwoju.

To jest całkiem fajny pomysł, tylko że zmieniłbym nazwę działu. Możnaby przerobić dział z dziennikami na coś takiego, bo same dzienniki jako takie mają jednak dość mało sensu na forum.

W końcu jakaś rozsądna odpowiedź na ten temat :) tylko jak inaczej to nazwać? Ja wybrałem tą nazwę, bo taka jest na tym forum, którym się posiłkowałem. "Rozwój Osobisty"? "Tematy własne"? "Tematy osobiste"? "Tematy prywatne"?

Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Dla OOBE jeden dział wystarczy w zupełności, ewentualnie w tym temacie stworzyć poddział "Nasze doświadczenia", żeby był porządek.

Oddzielna kategoria dot. OOBE została stworzona analogicznie do tej o LD, tak jak na starym forum, ale w sumie to trochę zaszłość historyczna, jeszcze sprzed początku zwalczania ezoteryki, kiedy ten dział był popularniejszy. To jest kolejny punkt do dokładniejszego rozważenia.

Ja już swoją propozycję podałem. W ogóle bym się pozbył tego działu tak osobiście (powód podam w odpowiedzi na ostatnie), ale widziałem, że ktoś się wypowiadał tam, że jest to w miarę uczęszczane miejsce, więc szkoda.

Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Jeśli chodzi o Lucid Dream Team to pomysł fajny, tylko, jak widzę, trochę nie wypalił. Proponuję na razie z niego zrezygnować i poczekać na jego reaktywację, jak forum rozbuja się na nowo.

Nie ma co usuwać, niech sobie wisi, a jak stanie się przydatny, to od razu będzie pod ręką.

No ale zagraca przestrzeń, a rozmawiamy o stworzeniu tego miejsca przytulniejszym.
Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Do "Działu Porządkowego" wrzuciłbym także "Sprawy techniczne", tak jak Ogłoszenia. Aa, i link do starego forum także do DP

Te rzeczy lepiej, żeby były na górze forum. Kiedy są pośrodku albo na końcu, praktycznie nikt ich nie czyta, a ogłoszenia są w końcu po to, żeby je czytano.

W sumie tak, racja.
Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
Mówisz bartek5, że nie widzisz potrzeby zmian na forum. Ja widzę jedną, zasadniczą - forum śpi. Jeśli forum śpi, to znaczy, że coś jest źle skonstruowane i trzeba pomyśleć nad alternatywą. System się nie sprawdza i nie możemy oczekiwać, że nagle zacznie chodzić jak należy. Jak powiedział Albert Einstein: "Szaleństwem jest robienie w kółko tej samej rzeczy i oczekiwanie różnych rezultatów"

Lexiu napisał(a):
A co do uśpienia forum - popyt na świadome sny w Polsce jest znikomy. Jeśli jednak ktoś już zacznie się interesować tematem, to prędzej trafi na portale typu ld4all.com niż do małej społeczności oneironautów z lucidforum.pl

Sam najpierw trafiłem na LD4all ;) Tyle że tamto forum było dla mnie za duże i za ruchliwe, poszukałem więc czegoś mniejszego i polskiego i tak znalazłem Lucid Forum.
Dodatkowym czynnikiem może być to, że początkujący w LD mają tendecję do odchyłów w stronę ezoteryki (bo to takie magiczne i w ogóle), a my ezo nie lubimy, co nam trochę zawęża grupę potencjalnych użytkowników.

To że tematyka forum skupia się tylko i wyłącznie na LD to jest Wasz atut! I tego powinniście się jak najbardziej trzymać, bo nie robi się z tego forum ogólnotematycznego (dlatego też mówiłem o usunięciu tematu OOBE).

Post Napisane: 18 lut 2012 18:14 
Administrator Snów

Slava napisał(a):
No tak, tylko znowu jest ta nieścisłość, że artykuły przechowujemy na forum. Ale jak uważacie: ja na razie chcę się skupić na tych działach, a konkretnie tym systemie, o którym mówię

Cóż, przechowujemy na forum, bo to jest forum ;) Była kiedyś próba zrobienia portalu, ale nie zadziałała. Taka formuła jest moim zdaniem niezła, bo od razu mamy jakieś sensowne teksty, a pozbieranie linków w jednym miejscu ułatwia szukanie.

Slava napisał(a):
W końcu jakaś rozsądna odpowiedź na ten temat tylko jak inaczej to nazwać? Ja wybrałem tą nazwę, bo taka jest na tym forum, którym się posiłkowałem. "Rozwój Osobisty"? "Tematy własne"? "Tematy osobiste"? "Tematy prywatne"?

"Rozwój osobisty" nawet mi się podoba, choć ma leciutki wydźwięk ezo ;) Jakieś "Dzienniki osobistych postępów" czy coś w tym stylu może.

Slava napisał(a):
No ale zagraca przestrzeń, a rozmawiamy o stworzeniu tego miejsca przytulniejszym.

To niby można schować, ale jak widać, że coś takiego jest, to może zachęcać ludzi do ćwiczeń i starań o przyłączenie się.

Slava napisał(a):
To że tematyka forum skupia się tylko i wyłącznie na LD to jest Wasz atut! I tego powinniście się jak najbardziej trzymać, bo nie robi się z tego forum ogólnotematycznego (dlatego też mówiłem o usunięciu tematu OOBE).

OoBE jest dość ciasno związane z LD, dlatego mamy je również na forum i osobiście jestem za tym, żeby w jakiejś formie zostało.

Post Napisane: 18 lut 2012 18:25 
Przebudzony

Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):
No tak, tylko znowu jest ta nieścisłość, że artykuły przechowujemy na forum. Ale jak uważacie: ja na razie chcę się skupić na tych działach, a konkretnie tym systemie, o którym mówię

Cóż, przechowujemy na forum, bo to jest forum ;) Była kiedyś próba zrobienia portalu, ale nie zadziałała. Taka formuła jest moim zdaniem niezła, bo od razu mamy jakieś sensowne teksty, a pozbieranie linków w jednym miejscu ułatwia szukanie.

No dobra, jak uważacie :)
Fizyk napisał(a):
"Rozwój osobisty" nawet mi się podoba, choć ma leciutki wydźwięk ezo ;) Jakieś "Dzienniki osobistych postępów" czy coś w tym stylu może.

No właśnie wiem, że tak brzmi :) "Dzienniki osobistych postępów" trochę za długie.. Może po prostu "Osobisty rozwój" (w szyku przestawnym mniej ma wydźwięku ezo ^^)? Słowo "dziennik" trochę nie pasuje, bo w dzienniku nikt raczej nie ma prawa komentować, a te tematy będą skupiały się na podpowiedziach innych. Mi najbardziej pasuje ta sesja osobista, ale to pewnie dlatego, że jestem przyzwyczajony. Może "Praca Osobista"? "Praca Własna"? "Własna Praca"?
Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):

To niby można schować, ale jak widać, że coś takiego jest, to może zachęcać ludzi do ćwiczeń i starań o przyłączenie się.

Widać po tym, że jest taka grupa (zaraz obok Administratorów i Moderatorów globalnych). Myślę, że powinno wystarczyć.
Fizyk napisał(a):
Slava napisał(a):

OoBE jest dość ciasno związane z LD, dlatego mamy je również na forum i osobiście jestem za tym, żeby w jakiejś formie zostało.
[/quote]
No to okej.

Post Napisane: 18 lut 2012 18:33 
Administrator Snów

Na głębszą wypowiedź muszę się jeszcze zebrać.

Odnośnie słabego zainteresowania: stare forum było bardzo podobne do tego w kwestii zarówno organizacji jak i wyglądu, a zainteresowanie było znacznie większe niż jest teraz. Wyciągając wnioski, to nie samo forum miało wpływ na spadek zainteresowania forum. To spadek zainteresowania tematyką odegrał tutaj największa rolę. To, plus pozbycie się z forum ezoteryki (jeszcze na fora.pl).

Jednak nie ulega wątpliwości, że pewne zmiany są konieczne.

Kwestię podziałów na razie zostawiam.

Odnośnie artykułów, pojawiło się stwierdzenie, że forum to nie miejsce na artykuły. Otóż, lucid portal powstawał chyba 3 razy. To po prostu nie ma sensu. Nawet blog czy tumblr nie mają sensu. To jest za mała i zbyt wyspecjalizowana tematyka. Dlatego nie ma co odrywać artykułów od forum.

Teraz grafika.

Gdzieś tam przewinęła się propozycja logo z cytatem. Sorry, ale nie. Nie po to jest logo, żeby miało cytat w sobie. Ale odświeżyć można.

Schemat kolorystyczny forum zawsze mi odpowiadał. Ciemne tła kojarzą się z nocą, a żółte akcenty dobrze z nim kontrastują, poprawiając czytelność.

Zmieniłbym kilka rzeczy w grafikach samego templejta, bo wydaje mi się, że jest trochę za gruby tu i ówdzie. I zbyt różnorodny jeśli chodzi o dominujące style graficzne.

(edit) A także to, że próbuje imitować rzeczywiste materiały, takie jak błyszczące plastiki czy też szkło. A to jest stare, niemodne i kiepskawe.

Ogólnie, jakby ktoś dał mi wolną rękę, bez liczenia się z ludźmi, forum wyglądało by pewnie tak jak mój tumblr (http://yeld.tumblr.com/) tylko ciemniejsze. Ogólnie kocham prostotę i minimalizm, ale mało ludzi uznaje to za coś przyjaznego, tak jak ja.

W tym momencie pomijam też fakt, że tworzenie template'ów pod phpbb przypomina golenie się cegłą.

(edit) Jeszcze jedno spostrzeżenie mnie doszło: idea forów internetowych zaczyna powoli odchodzić w niepamięć. Ruch w sieci przenosi się do serwisów społecznościowych oraz witryn oferujących bogatszy content. Przestarzała jest też technologia forów, obszerne skrypty php i zły dostęp do grafik.

Post Napisane: 18 lut 2012 21:14 
Przebudzony

A co ze zmianą systemu prowadzenia forum na tematy, dotyczące rozwoju danego usera? Załóżcie dzisiaj może taki dział na próbę, jak wrócę za kilka godzin to stworzę swój dział i na moim przykładzie pokażę, o co mi chodzi. Hm?

EDIT: A wygląd tej strony co podesłałeś bardzo mi się podoba! I to by pasowało na to forum! Robi taki klimat jak w Matrixie, biała przestrzeń, w której kreujemy do woli.

Post Napisane: 18 lut 2012 22:43 
Administrator Snów

Nic na szybko, z tym działem trzeba pomyśleć, jak to najlepiej wpasować w strukturę forum. Na przykład, czy dodawać go jako nowy dział, czy przerabiać dział z dziennikami, czy nowy poddział, czy jakoś jeszcze inaczej. Plan zostanie zrealizowany, jak już będzie opracowany ;)

Post Napisane: 18 lut 2012 23:16 
Przebudzony

Ja i tak nie mam żadnych dzienników, także zrobię temat na tych zasadach w tym dziale, na jedno wyjdzie.

A jeśli chodzi o dopasowanie no to myślmy, jak tak. Mi się wydaje, że nie ma większej filozofii - zakładamy temat o nazwie danego usera i tam wrzucamy jego dzienniki. Snów nie ma sensu, i tak mówiłeś, że to była nieudana koncepcja. Po kolei LD będzie ładnie pasowało, zachowany będzie chronologiczny proces rozwoju danej osoby. W sumie ten temat ma podobną koncepcję, tylko bez prób, wątpliwości, pytań i podpowiedzi innych. Ładnie się wkomponuje.

Post Napisane: 19 lut 2012 00:19 
Kreator Snów

W ostateczności mogę uznać wkomponowanie Rozwoju Osobistego do działów jako dobry pomysł, ale pod inną nazwą, np. Twoje Doświadczenia, Próby itp.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Życie Forum » Sprawy techniczne