Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Życie Forum » Sprawy techniczne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Czy jesteś za proponowanymi przeze mnie zmianami na forum?
Popieram Cię w obu kwestiach: działów i wyglądu forum. 0%  0%  [ 0 ]
Działy jak najbardziej, jednak wyglądu nie trzeba zmieniać. 27%  27%  [ 3 ]
Wygląd jest do zmiany. 18%  18%  [ 2 ]
Nie ma potrzeby, wszystko jest jak należy. 55%  55%  [ 6 ]
Liczba głosów : 11

Autor Wiadomość
 Tytuł: Remont LucidForum?
 Post Napisane: 18 lut 2012 01:02 
Przebudzony

Kopiuję swoje wypowiedzi z SB:
Cytuj:
Co bym zrobił? Przede wszystkim zastosował Brzytwę Ockhama w związku z działami. Zmniejszył ich ilość, porobiłem więcej poddziałów, jeśli są konieczne. Opisy dał bardziej przyjemniejsze. Jednym z działów powinien być na pewno taki dział dla początkujących, ale gdzie jest wyraźnie zaznaczone, że jest dla początkujących, gdzie mogą zadawać pytania i nikt nie będzie im mówił, że na to pytanie jest odpowiedź, gdzie od doświadczonych zawsze mogą mieć pomoc.

To jest forum, nie portal, więc artykuły są tu zbędne. Nie mówcie więc, że na to pytanie jest już odpowiedź, bo forum jest miejscem na dyskusje, pytania, problemy i ich rozwiązania. Nie zamykajcie wiedzy w artykuły, bo to oczywiste, że wtedy nie ma o czym pisać, skoro wszystko jest napisane. Może do kogoś ten tekst nie dotarł i trzeba innymi słowami?

Kolejna sprawa to wygląd.. Ludzie, to forum o spełnianiu marzeń sennych! Tutaj muszą być kolory, abstrakcje na tle, niesamowite, marzycielskie grafiki. Tak samo z logiem forum, potrzeba świetnej grafiki z dobrym cytatem albo myślą, które stanie się mottem forum.

Ale tak jak mówię: Brzytwa Ockhama. Tu jest za dużo działów, po prostu. To nie czyni tego forum przytulnego miejsca, a takim ma przecież być, tak? Kilka działów ciekawie opisanych.

I jeszcze odpowiem na poniższy komentarz zdzicha9411:
Cytuj:
Według mnie nie jest chłodne, a atmosfera jest dość miła.

Jak najbardziej, jest w porządku, chodzi mi o to jednak, że nie widać tego na pierwszy rzut oka, z zewnątrz, dla osoby, która tu się pojawi pierwszy raz.

Tak jeszcze dodam: przestrzeń dostosowuje się do ilości potrzebnego miejsca. Kiedy masz mało mebli i rzeczy, to najlepiej je ładnie zakomponować w małym pokoiku, który stanie się przytulny, aż będzie się chciało tam przebywać. Całe jednak to poczucie przytulności zniknie, kiedy będziemy chcieli nimi zagospodarować przestrzeń wielkości sali wykładowej, nieprawdaż? I mówiąc o meblach i rzeczach nie mam na myśli postów - one nie czynią tak naprawdę wartości forum. Tą wartość czynią aktywni userzy. Posty to tylko historia, coś na wzór artykułów, a, jak mówiłem, to forum, nie portal.

Ostatnio edytowano 18 lut 2012 15:58 przez Slava, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Remont LucidForum?
 Post Napisane: 18 lut 2012 02:38 
Administrator Snów

Slava napisał(a):
Co bym zrobił? Przede wszystkim zastosował Brzytwę Ockhama w związku z działami. Zmniejszył ich ilość, porobiłem więcej poddziałów, jeśli są konieczne. Opisy dał bardziej przyjemniejsze. Jednym z działów powinien być na pewno taki dział dla początkujących, ale gdzie jest wyraźnie zaznaczone, że jest dla początkujących, gdzie mogą zadawać pytania i nikt nie będzie im mówił, że na to pytanie jest odpowiedź, gdzie od doświadczonych zawsze mogą mieć pomoc.

Zmniejszenie liczby działów może nie być takie głupie, sam czasem odnoszę wrażenie, że trochę tego za dużo, ale to wymaga jeszcze przemyślenia.

Slava napisał(a):
To jest forum, nie portal, więc artykuły są tu zbędne. Nie mówcie więc, że na to pytanie jest już odpowiedź, bo forum jest miejscem na dyskusje, pytania, problemy i ich rozwiązania.

Teoria teorią, a w praktyce nikomu nie chce się pisać 1000 razy tego samego, zwłaszcza jeśli odpowiedź jest gdzieś na wierzchu (no serio, opisywać od nowa technikę WILD każdemu, kto spyta?). Uważam, że rzeczy, które przewijają się non-stop powinny być w widocznym miejscu napisane raz a dobrze, a dyskusja powinna dotyczyć jakichś niejasnych szczegółów bądź rzeczy związanych z konkretną osobą.

Slava napisał(a):
Nie zamykajcie wiedzy w artykuły, bo to oczywiste, że wtedy nie ma o czym pisać, skoro wszystko jest napisane. Może do kogoś ten tekst nie dotarł i trzeba innymi słowami?

No to wtedy właśnie może spytać o niejasny fragment. Jeśli widać, że człowiek przeczytał, co było do przeczytania, ale nadal ma wątpliwości, nikt nie będzie go z powrotem odsyłał do tego samego. Co innego, gdy ktoś wyskakuje z pytaniem "ej, a co to jest WILD?".

Slava napisał(a):
Kolejna sprawa to wygląd.. Ludzie, to forum o spełnianiu marzeń sennych! Tutaj muszą być kolory, abstrakcje na tle, niesamowite, marzycielskie grafiki. Tak samo z logiem forum, potrzeba świetnej grafiki z dobrym cytatem albo myślą, które stanie się mottem forum.

Odkąd jestem na forum, miało ono czarną szatę graficzną i mi ona zawsze bardzo się podobała. Kojarzy mi się z nocą, tym mrokiem kiedy się zasypia i zaraz ma się śnić, spokojem towarzyszącym zasypianiu. Moim zdaniem więc kolorystyka jest bardzo odpowiednia, ale nic nie stoi na przeszkodzie dodaniu bardziej kolorowych skórek... poza jednym - kto je przygotuje? :p

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Post Napisane: 18 lut 2012 02:58 
Przebudzony

Fizyk napisał(a):
Zmniejszenie liczby działów może nie być takie głupie, sam czasem odnoszę wrażenie, że trochę tego za dużo, ale to wymaga jeszcze przemyślenia.

No tak, fakt. Może zaproponuję jakiś własny pomysł, ale później o tym pomyślę, zaraz trzeba się położyć.
Fizyk napisał(a):
Teoria teorią, a w praktyce nikomu nie chce się pisać 1000 razy tego samego, zwłaszcza jeśli odpowiedź jest gdzieś na wierzchu (no serio, opisywać od nowa technikę WILD każdemu, kto spyta?). Uważam, że rzeczy, które przewijają się non-stop powinny być w widocznym miejscu napisane raz a dobrze, a dyskusja powinna dotyczyć jakichś niejasnych szczegółów bądź rzeczy związanych z konkretną osobą.

Fizyk napisał(a):
No to wtedy właśnie może spytać o niejasny fragment. Jeśli widać, że człowiek przeczytał, co było do przeczytania, ale nadal ma wątpliwości, nikt nie będzie go z powrotem odsyłał do tego samego. Co innego, gdy ktoś wyskakuje z pytaniem "ej, a co to jest WILD?".

Masz rację. Tutaj proponuję kompromis w postaci projektu: stworzyć "Podręcznik Oneironauty" w pdfie, który każdy zainteresowany może ściągnąć i zapoznać się z podstawami. W nim byłyby zawarte następujące teksty: podstawy LD (Dziennik Snów, klucze snów, RT i różne jego techniki), różne odmiany -ILDów, kroki w nauce LD (praktyki po odzyskaniu świadomości, wyrabiające umiejętność panowania nad światem snu), propozycje tego, co można robić we śnie, etc.. Podręcznik ten niech będzie open source, tzn. każdy ma do niego dostęp i, w odpowiednim miejscu na forum, każdy może proponować teksty do niego, czyli tworzymy go my wszyscy.
Następnie w temacie, czy informacji przychodzącej na maila po rejestracji mógłby być tekst typu "Pierwsze kroki na LucidForum" i jednym z punktów niech będzie download podręcznika i zapoznanie się z nim.
Fizyk napisał(a):
Odkąd jestem na forum, miało ono czarną szatę graficzną i mi ona zawsze bardzo się podobała. Kojarzy mi się z nocą, tym mrokiem kiedy się zasypia i zaraz ma się śnić, spokojem towarzyszącym zasypianiu. Moim zdaniem więc kolorystyka jest bardzo odpowiednia, ale nic nie stoi na przeszkodzie dodaniu bardziej kolorowych skórek... poza jednym - kto je przygotuje? :p

A nie ma odpowiedniej propozycji wśród domyślnych stylów? No z przygotowaniem własnych to problem, ja grafiką się nie zajmuję.. chociaż ewentualnie mógłbym zapytać znajomego, może by coś podziałał. Trzeba by tylko podsunąć mu jakiś pomysł: rzucić parę ciekawych grafik z neta. Jeśli więc rozważalibyście taką opcję, to poszukajmy razem w necie grafik i zbierzmy to w całość (w jakimś osobnym temacie), to podeślę mu i powie, co mógłby z tym zrobić.

Post Napisane: 18 lut 2012 04:29 
Przebudzony

Jeśli chodzi o działy, to proponuję rewolucję w prowadzeniu forum. Rewolucja ta polega na stworzeniu działu "Sesje osobiste" (zawartość działu ukryta dla niezarejestrowanych), w którym każdy nowy user może założyć sobie swój temat, w którym będzie mógł opowiadać o swoich próbach osiągnięcia LD, opowiadać o krokach, jakie stawia w tej pracy, a poza tym pytać o sprawy ściśle związane ze swoją praktyką, przedstawiać swoje wątpliwości, a doświadczeni oneironauci będą w ich tematach się wypowiadać, pomagając w rozwoju.

Taki system świetnie się sprawdza na innym forum, poświęconym oczyszczaniu karmicznemu: forum prężnie i stale się rozwija już od długiego czasu, bo każdy ma tam swoją przestrzeń, którą chętnie zapełnia, a tym bardziej chętniej, że wie, iż są doświadczeni userzy, którzy pomogą w przypadku problemów, rozwieją wątpliwości, pokierują.

Kiedy temat w Sesjach Osobistych będzie się rozwijał i przeradzał w rozważania, zostanie tej sprawie przydzielony temat w dziale "Rozważania o LD". W tematach userów nie ma rozmów między innymi userami, wypowiedzi innych są kierowane bezpośrednio do usera, którego jest temat.

W Sesjach Osobistych proponuję również stworzyć poddział pt. "Wspomagacze" i tam przenieść wszystkie tematy tego dotyczące (tych rozmów jest na tyle mało, że nie ma sensu tworzyć im tyle podkategorii. Poza tym nie będzie to wyglądać na jeden z głównych tematów forum, a ogólnie słowo "Wspomagacze" może źle się kojarzyć przechodniom, którzy mogą sobie pomyśleć, że nasza praca polega na braniu różnych używek i jesteśmy po prostu grupką "degustatorów" do snu).

Jeśli tworzymy "Podręcznik Oneironauty", to przyda się dział "Podręcznik Oneironauty", w opisie którego będzie zamieszczona informacja, że to jest miejsce na proponowanie nowych tekstów do podręcznika, redagowanie ich, informowanie co jeszcze do podręcznika trzeba napisać, etc. Nie powinno też tam zabraknąć, w przyklejonym temacie, linku do downloadu podręcznika.

Dla OOBE jeden dział wystarczy w zupełności, ewentualnie w tym temacie stworzyć poddział "Nasze doświadczenia", żeby był porządek.

Działy w kategorii Przebudzenie (to właśnie ja, ja właśnie to, etc.) są ogólnie dobre, wyróżniają Was, a zresztą istniały na starym forum, więc z sentymentu dobrze je zostawić. Trochę bym jednak zmienił ich opisy, bo trochę nazbyt tajemniczo wyglądają te ciągle powtarzające się trzy kropki :P ale to tylko detal, kosmetyka.

Jeśli chodzi o Lucid Dream Team to pomysł fajny, tylko, jak widzę, trochę nie wypalił. Proponuję na razie z niego zrezygnować i poczekać na jego reaktywację, jak forum rozbuja się na nowo.

Do "Działu Porządkowego" wrzuciłbym także "Sprawy techniczne", tak jak Ogłoszenia. Aa, i link do starego forum także do DP

Reasumując:

KATEGORIA
- Dział
opis działu
--- Poddział
opis poddziału

Cytuj:
PRZEBUDZENIE
- To właśnie ja
Jesteś tu nowy? Opowiedz coś o sobie!
- To właśnie to
Myślę, więc jestem
- Ja właśnie ja
Miejsce, w którym możesz podzielić się swoją twórczością
- Ja właśnie to
Luźne rozmowy
ŻYCIE LUCID FORUM
- Podręcznik Oneironauty
Tutaj trwają prace nad udoskonalaniem naszego podręcznika
- Rozważania nad LD
Ogólne rozmowy na tematy związane ze świadomym śnieniem
- Sesje osobiste
--- Wspomagacze
Własne doświadczenia i opinie związane z pomocami w osiąganiu LD
- OOBE
Temat pokrewny świadomemu śnieniu
--- Nasze doświadczenia
Dział Porządkowy
- Ogłoszenia
- Sprawy techniczne
- Archiwum

Post Napisane: 18 lut 2012 15:45 
Kreator Snów

Czytając propozycję Slava odnoszę wrażenie, że za bardzo ingeruje w forum, nie mając w nim jeszcze zbytniego doświadczenia.

Co zrobimy z postami, które zostały już napisane? Co z postami, które zostały już napisane, a nie ma na nie miejsca w nowych działach?. Przyporządkowanie wszystkich tematów do konkretnych działów mogłoby przysporzyć yelda/Fizyka o ból głowy. Chodzi mi tu głównie o dzienniki snów, ale nie tylko. Naprawdę nie widzę potrzeby, zeby zmieniać cokolwiek na forum, używam skórki CA Black (pierwsza była faktycznie zła) i wszystko wygląda przejrzyście i bardzo uporządkowanie. Działy też wydają mi się dobrze przemyślane. Logo też. Tło też. Skromne, nie irytujące (oczojebne). Proponuję zrobić ankietę dot. przeprowadzenia zmian na forum.

Post Napisane: 18 lut 2012 15:55 
Przebudzony

Cytuj:
Czytając propozycję Slava odnoszę wrażenie, że za bardzo ingeruje w forum, nie mając w nim jeszcze zbytniego doświadczenia.

Może nie przebywam tu z Wami jeszcze długo, ale mam doświadczenie w prowadzeniu różnych for.
Cytuj:
Co zrobimy z postami, które zostały już napisane? Co z postami, które zostały już napisane, a nie ma na nie miejsca w nowych działach?

No tutaj jest pewien ból, bo jeśli przeszlibyśmy na system, o którym mówimy, to to wiąże się z ich usunięciem/przeniesieniem do archiwum.
Cytuj:
Chodzi mi tu głównie o dzienniki snów, ale nie tylko.

Dzienniki i nie tylko można poprzenosić do tematów danych userów.

Mówisz bartek5, że nie widzisz potrzeby zmian na forum. Ja widzę jedną, zasadniczą - forum śpi. Jeśli forum śpi, to znaczy, że coś jest źle skonstruowane i trzeba pomyśleć nad alternatywą. System się nie sprawdza i nie możemy oczekiwać, że nagle zacznie chodzić jak należy. Jak powiedział Albert Einstein: "Szaleństwem jest robienie w kółko tej samej rzeczy i oczekiwanie różnych rezultatów"
Cytuj:
Proponuję zrobić ankietę dot. przeprowadzenia zmian na forum.

Jak najbardziej, dobry pomysł.

EDIT: Właśnie stworzyłem w tym temacie ankietę. Głosujcie.

Post Napisane: 18 lut 2012 16:09 
Kreator Snów

Ja uważam, że problem tkwi nie w strukturze działania forum, a w braku zainteresowania świadomym śnieniem. Sam zauważyłem, że na przestrzeni miesięcy LD stało się popularne w Australii i Stanach Zjednoczonych, a w Polsce - jakby zanikło (dane: Google Statystyki). Jeśli jednak uważasz, że przeprowadzenie ogólnych zmian na forum pociągnie za sobą zwiększenie jego popularności i masz w tym zakresie doświadczenie, to mogę udzielić Ci wsparcia w działaniach.

Post Napisane: 18 lut 2012 17:11 
Senny Podróżnik

Ja nie widzę żadnych pilnych zmian. Układ for i działów jest logiczny i sensowny (poza tymi to i tamto, kurna, kto to wymyślił? :D). Styl forum jest przyjazny tym, którzy piszą wieczorem, nie jest oczojebny, kojarzy się z nocą. Może tylko pomarańczowe akcenty zamieniłbym na seledynowe/niebieskawe.

A co do uśpienia forum - popyt na świadome sny w Polsce jest znikomy. Jeśli jednak ktoś już zacznie się interesować tematem, to prędzej trafi na portale typu ld4all.com niż do małej społeczności oneironautów z lucidforum.pl

Post Napisane: 18 lut 2012 17:30 
Przebudzony

Jasne, zainteresowanie jest znikome. Ale zauważcie, że chociaż jest parę osób chcących się angażować w forum (widać to po zalogowaniach, albo pojedynczych postach), to nie mają gdzie się wypowiadać. W momencie, w którym każdy miałby swój temat, miałby miejsce na chwalenie się swoimi postępami, a także przedstawianiem wątpliwości (zamiast tworzyć kolejny temat, który zamknie się w kilku odpowiedziach), które rozwieją doświadczeni userzy. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że przy takiej konstrukcji forum nasze własne tematy będą swego rodzaju wskaźnikiem postępów w pracy, co jest pomocnym narzędziem, każdy będzie tworzył coś w rodzaju swojego dziennika oneironauty.

Może takie przejście to trochę skok w głęboką wodę, i dlatego jesteście tak sceptycznie do tego nastawieni. Proponuję kompromis: stwórzcie w dziale "Sny i LD" temat "Sesje Osobiste", który będzie działał na zasadach, o których mówię. Ja tam stworzę swój temat i codziennie będę w nim opisywał swoje postępy, jak i będę zadawał pytania, jeśli będę miał wątpliwości. Liczę na to, że znajdzie się jeszcze ktoś, kto pójdzie za moim śladem :) liczę również na aktywność doświadczonych oneironautów w tematach w tym dziale, dzięki czemu nie będą tworzyć się kolejne dzienniki, w których nie ma motywacji pisać, bo nawet nie widać, by ktokolwiek je czytał (żadnych odpowiedzi, słów "dobra robota!", nakierowania w przypadku popełniania błędów). Niech te tematy będą dialogiem reszty użytkowników z twórcą danego tematu, ściśle dotyczące jego praktyk.
Co Wy na to?

I jeszcze: a co z wątkiem "Podręcznik Oneironauty"?

Post Napisane: 18 lut 2012 17:39 
Kreator Snów

Z Podręcznikiem Oneironauty bym zaczekał, bo jego tworzenie wymagałoby dodania mnóstwa przypisów, źródeł itp. A poza tym - naprawdę - LD to temat bardzo indywidualny. Każdy może odczuwać różne zjawiska w inny sposób, każdy ma jakieś swoje nawyki zw. ze snem, każdy ma inne warunki. Trudno byłoby jednoznacznie opisać cały temat.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Życie Forum » Sprawy techniczne