Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to

Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy świadome śnienie to przegięcie?
 Post Napisane: 29 mar 2014 08:34 
Kreator Snów

Dziś rano wstając i sprawdzając na smartfonie ile spałem oraz o których godzinach miałem najglębszy sen zacząłem się zastanawiać czy aby nie przeginam. Powodem tego było wcześniejsze przeczytanie artykułu o Lifehackach Autor tamtego stwierdzenia uważa, że ludzie zaczynają budować nową religie opartą na „ułatwianiu” sobie życia i mierzenia wszystkiego czego robią.
Sam biegając muszę mieć włączone endomondo, ćwiczę w domu przy pomocy aplikacji, a bez synchronizowanego kalendarza i planu lekcji nie umiem sobie już poradzić. Na każdym kroku sprawdzam pogodę i robię notatki o wszystkim o czym pomyślę.
W filmie Her widzimy cywilizację uzależnioną od elektronicznych gadżetów, i myślę sobie czy tak samo wyglądam z włożonym w telefon nosem jak ludzie w tym filmie.
Ale czy właśnie świadome śnienie tego nie wymaga? W wielu poradnikach polecają właśnie uzyskać świadomość tego, że idziemy spać, czym jest sen, i robią z tego właśnie mierzony odcinek życia zamiast po prostu chwili wytchnienia i czasu dla samego siebie. Kiedyś nie patrzyłem na to pod tym kątem ponieważ nie miałem takich możliwości jak dziś i było to dla mnie zwykłą zabawą. Ale teraz, w tych czasach, spanie jest ostatnią rzeczą którą kontrolujemy, czy odebranie sobie ostatniej rzeczy której nie monitorujemy nie zamieni nas w roboty?

Tytuł: Re: Czy świadome śnienie to przegięcie?
 Post Napisane: 29 mar 2014 10:47 
Administrator Snów

Ciekawa sprawa. Myślę, że to naturalne, kiedyś człowiek nie mierzył czasu, a bez świadomości która godzina trudno się obejść i jest to zupełnie normalne. Kiedyś nikt sam sobie nie mógł zmierzyć ciśnienia ani poziomu insuliny, teraz każdy może to kontrolować i utrzymywać w ryzach swoje problemy zdrowotne. W bieganiu aplikacje pomagają w utrzymaniu odpowiedniego tempa czy utrzymanie pracy serca w odpowiednich widełkach.

Spanie kontrolowaliśmy poniekąd od dłuższego czasu, idąc spać mniej więcej "aby się wyspać" i wstając razem z budzikiem. Monitorując fazy swojego snu możemy być w tym po prostu doskonalsi.

Osobiście nie korzystałem z tej technologii to uzyskiwania świadomego snu, jakoś nie chciało mi się za tym gonić, świadome sny u mnie to zwykle spontaniczne zorientowanie się, że śnię. I to jest chyba właśnie różnica - mnie nigdy nie zależało jakoś na LD tak, żeby się o nie starać ponad robienie RT i prowadzenie dziennika, ale to wszystko kwestia celu i determinacji w jego osiągnięciu.

Może masz trochę racji, może stajemy się trochę uzależnieni od tego typu technologii i monitorowania, ale o ile zachowa się zdrowe podejście, że to są narzędzia służące konkretnym celom, nie ma się za bardzo czym martwić. Przynajmniej na razie - kiedy wciąż możemy wyłączyć smartfona.

Post Napisane: 29 mar 2014 13:35 
Senny Podróżnik

yeld napisał(a):
Przynajmniej na razie - kiedy wciąż możemy wyłączyć smartfona.

Z tym już nie jest tak do końca prawda. Coraz więcej jest telefonów w których nie można wyciągnąć baterii. Telefon może wyglądać na wyłączony a wcale tak być nie musi. W telewizorach montuje sie kamerki do skypa. Inwigilacja na maxa. I niech mi ktoś powie że jeżeli oni mają wybór inwigilować lub nie, to uszanują prywatność społeczeństwa i tym samym zrzekną sie narzędzia które pomaga kotrolować całe narody. Ja żyje w UK i tutaj nawet pierdnąć sie nie da żeby to nie było monitorowane. Wszystkie rozmowy telefoniczne są nagrywane i w zależności od użytych słów kluczy są analizowane lub nie. Bez karty debetowej na ktorej widać co robisz z pieniędzmi nie da sie żyć. Zaczynam powoli myśleć że żyje jak w matrixie ogłupiony propagandą wylewającą sie z każdego TV czy radia. Szczerze to mam dość tej technologi i gdybym miał wybór żyć na wsi, jeść zdrową naturalną żywność, mieć czas usiąść przed chałupą i podziwiać piękny zachód słońca to bez namysłu rzuciłbym ten cały technologiczny chłam do kubła na śmieci.

Post Napisane: 05 kwi 2014 16:54 
Przebudzony

Uważam, że świadome śnienie nie jest przegięciem, lecz wyższym stopniem rozwoju. Nie używamy do tego żadnych maszyn, jedynym naszym narzędziem jest mózg. Dlatego nie wrzucałbym świadomych snów i technologii do jednego worka, gdyż umysł jest naszą własnością od początku do końca, więc nie można ograniczać się w jego używaniu - to część nas.

mimax napisał(a):
Szczerze to mam dość tej technologi i gdybym miał wybór żyć na wsi, jeść zdrową naturalną żywność, mieć czas usiąść przed chałupą i podziwiać piękny zachód słońca to bez namysłu rzuciłbym ten cały technologiczny chłam do kubła na śmieci.

Przyznam, że żyję na wsi, jednak takiej ucywilizowanej - znajduje się ona przy drodze wojewódzkiej, praktycznie nikt nie zajmuje się rolnictwem, większość mieszkańców dojeżdża do pracy. Szczerze mówiąc, nie jest to zbyt wygodne życie, gdyż do wykonania tak prostych czynności jak zrobienie zakupów w supermarkecie potrzebne jest użycie pojazdu.

Podsumowując, technologia zaczyna wykraczać poza przewidywalne granice, jednak taka jest natura świadomego człowieka - dążenie do postępu.

http://sennepodroze.boo.pl

https://www.facebook.com/sennepodroze

Post Napisane: 06 kwi 2014 19:08 
Kreator Snów

Nie powinniśmy traktować świadomego śnienia jako przegięcia. To tak, jakbyśmy powiedzieli: "mamy medycynę tradycyjną, po co nam antybiotyki i USG?"

mimax napisał(a):
Szczerze to mam dość tej technologi i gdybym miał wybór żyć na wsi, jeść zdrową naturalną żywność, mieć czas usiąść przed chałupą i podziwiać piękny zachód słońca to bez namysłu rzuciłbym ten cały technologiczny chłam do kubła na śmieci.

O, a ja przeciwnie. Zdecydowanie chętniej przeniósłbym się z małej wsi do metropolii, gdzie czowiek mieszka w oszklonym wieżowcu, wysokim na 600 m. Choć w kwestii zdrowego odżywiania się, to popieram. Fajnie jest zdrowo się odżywiać.

Post Napisane: 08 kwi 2014 21:04 
Administrator Snów

Cytuj:
Uważam, że świadome śnienie nie jest przegięciem, lecz wyższym stopniem rozwoju. Nie używamy do tego żadnych maszyn, jedynym naszym narzędziem jest mózg.

Cytuj:
Nie powinniśmy traktować świadomego śnienia jako przegięcia. To tak, jakbyśmy powiedzieli: "mamy medycynę tradycyjną, po co nam antybiotyki i USG?"

Myślę, że w pytaniu chodziło o coś innego, tj. o to czy używanie technologii do uzyskania świadomego snu (i ogólnie kontrolowanie go) to przegięcie, nie samo LD.

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to