Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kreatywność
 Post Napisane: 23 sty 2010 16:03 
Przebudzony

Czyli to takie coś potrzebne do pisania książek i robienia wynalazków ;p Niewiele o niej wiemy, ale można podyskutować ;p ile jej macie? Czy lepiej ją mieć czy nie mieć? itp.

Zacznę od tego co sam wiem w temacie:
1) Kreatywność zdaje się być bardzo mocno związana z psychotycyzmem - podatnością na zaburzenia psychiczne (a to z np. poziomami dopaminy w różnych rejonach mózgu)
2) Istnieją testy kreatywności i ponoć działają całkiem nieźle (osoby powszechnie uznawane za kreatywne osiągają wyższe wyniki)
3) kreatywność koreluje z IQ tylko dla niskich wartości IQ... innymi słowy "niskie IQ" => "niska kreatywność", ale "wysokie IQ" => "niska, wysoka lub jakakolwiek inna kreatywność" ;p
4) psychologytoday.com/articles/199607/the-creative-personality - fajny art o osobowości osób kreatywnych ;p

Tytuł: Re: Kreatywność
 Post Napisane: 09 maja 2010 20:18 
Śpiący

przy 1) wkroczyłeś już trochę w tematyke neurologii... faktycznie, ciekawe jest podłoże kreatywności. Jednak (wg znanych mi źródeł) nie jest ono jeszcze dobrze znane. Co do testów... żadnych nie robiłem, ale uważam sie za osobę dość kreatywną. Apropo 4, nie przeczytałem całej (do ok 1/2 1 strony). Dużo mądrych słów, nie wiedziałem od której strony zacząć. A poważnie: nie wiem czy to do końca prawda, ale póki co sie nie wypowiadam.

Tytuł: Kreatywność
 Post Napisane: 09 maja 2010 23:46 
Administrator Snów

Silhouette napisał(a):
1) Kreatywność zdaje się być bardzo mocno związana z psychotycyzmem - podatnością na zaburzenia psychiczne (a to z np. poziomami dopaminy w różnych rejonach mózgu)

Co do punktu pierwszego, jesteś pewien, że nie chodziło Ci o psychotyzm? Kreatywność ma ścisły związek z psychotyzmem - jednym z wymiarów w modelu temperamentu PEN Eysencka.

Owszem, właśnie o to, tyle tylko, że czytałem o tym tylko w j.angielskim, więc nie znałem dokładnej polskiej pisowni ;p

Ja napisał(a):
wkroczyłeś już trochę w tematyke neurologii... faktycznie, ciekawe jest podłoże kreatywności

PEN zakłada biologiczne podłoże temperamentu (lokalizowane gdzieś tam w korze mózgowej, tworze siatkowatym i układzie limbicznym).

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to