Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to

Autor Wiadomość
 Tytuł: teorie świadomości i mistycyzmu
 Post Napisane: 11 kwi 2010 14:10 
Senny Podróżnik

Ewolucja świadomości i świadomość globalna

Zupełnie naturalnym wydaje się wniosek, że skoro mózg ludzki nie pojawił się natychmiast w obecnie znanej formie, to świadomość również ulegała rozwojowi i ewolucji przez stulecia. Wyobrażając sobie że świadomość kiedyś nie była tym samym za co uważamy ją teraz - Do czego w takim razie może prowadzić w przyszłości...?
Uprzedzam że poniżej przedstawione materiały nie pochodzą z wiarygodnych źródeł i zawierają spekulacje. Nie są wyrazem tego w co sama wierze czy chce kogokolwiek przekonać. Niemniej jednak uważam że to bardzo ciekawie brzmi i może was też urzeknie, wprowadzając lekkie zaniepokojenie wśród ateistów :) Może ktoś podzieli się innymi źródłami do których się nie dokopałam.

-------------------------------------

Wykład z neurologii - tylko podrozdział "1.5. Niedawna i przyszła ewolucja mózgu i umysłu" (reszta jest też bardzo ciekawa, polecam, ale do dyskusji istotny jest ten fragment)

Cytuj:
Julian Jaynes (Princeton): świadomość istnieje zaledwie 3-4 tysięcy lat.
Język początkowo był dosłowny, najpierw pojawiły się rzeczowniki, później asocjacje opisujące świat wewnętrzny.
Czasowniki abstrakcyjne pochodzą od konkretnych pojęć, np. w sanskrycie: "być" - "bhu", czyli rosnąć; "jestem" - "amsi", czyli oddychać (ang. "am", niem. "atmen").

Świadomość: synteza działania obu półkul mózgu. Cechy:

* projekcja czaso-przestrzenna;
* wybór sceny, modelu, treści umysłu;
* projekcja personifikacji "ja" w przestrzeni i w czasie;
* narracyjny wybór spójnych sekwencyjnych zdarzeń;
* skojarzenia i asymilacja doświadczeń.

Do -1500 roku słowa mają tylko znaczenia konkretne (np. w Illiadzie).
Psyche = "oddech" a nie "dusza".
Niepełna integracja półkul mózgu?
Prawa zarządza głosami bogów, lewa wykonuje.
Stres: zamiast świadomości wyboru polecenie - głos autorytetu.

Halucynacje słuchowe w schizofrenii - często komentarze zdarzeń.
Drażnienie kory skroniowej: wywołuje głosy krytykujące, doradzające, nakazujące ...
M. Persinger: stymulacja lewego płata dolnoskroniowego wywołuje poczucie mistycznej obecności.
Wizje, brak poczucia czasu, rytm i muzyka, intuicja - sacrum, wynik halucynacji.

Rządy teokratyczne sprzed 10 tys. lat: władcy-bogowie (jeszcze do połowy XX wieku w Japonii!), "ślepe" posłuszeństwo.
Wieża Babel - ślad z okresu, gdy słyszano zbyt wiele głosów?
W greckich eposach boskie głosy informują o decyzjach.
Anarchia po upadku teokracji w Asyrii i w Japonii trwała setki lat.
Pismo alfabetyczne, ok. -2000 lat, Egipt.
Rozwój lewej półkuli, myślenie samodzielne - opór bogów.

"Fajdros" Platona: bóg Tot nauczył sztuk i pisma lud króla Tamuza, który go tak krytykuje (ustami Sokratesa):

Ten wynalazek niepamięć w duszach ludzkich posieje, bo człowiek, który się tego wyuczy, przestanie ćwiczyć pamięć; zaufa pismu i będzie sobie przypominał wszystko z zewnątrz, ze znaków obcych jego istocie, a nie z własnego wnętrza, z siebie samego. Więc to nie jest lekarstwo na pamięć, tylko środek na przypominanie sobie. Uczniom swoim dasz tylko pozór mądrości, a nie mądrość prawdziwą. Posiądą bowiem wielkie oczytanie bez nauki i będzie się im zdawało, że wiele umieją, a po większej części nie będą umieli nic i tylko obcować z nimi będzie trudno; to będą mędrcy z pozoru, a nie ludzie mądrzy naprawdę.

Po -1500 roku pojawiają się w literaturze metafory i decyzje zależą od ludzi (np. w Odysei).

Trudno zweryfikować taką teorię: mogą pomóc badania literackie i językoznawcze.
Świadomość pierwotna widoczna u zwierząt, refleksyjna tylko u dorosłych ludzi?
Plamy na czole i reakcja dzieci oraz szympansów.
"Interpretator" w lewej półkuli mógł powstać niedawno, okresie historycznym.
Umysły, postrzeganie świata zmienia się z pokolenia na pokolenie.

Nie będzie czasu na dalszą naturalną ewolucję mózgu! Niedługo zaczniemy naprawiać i udoskonalać mózgi.

Analogii do powyższego opisu zachowań można szukać w biblijnych opisach postaw ludzkich i ich zmianie na przestrzeni wieków (w różnych księgach).

Comprehensive Theory of God - angielski artykuł. Pierwotne założenia rozwijają teorie ewolucji świadomości o działanie świadomości zbiorowej (społecznej), która wygenerowała idee Boga. Potem oczywiście autor jedzie równo po hierarchii i strukturze kościelnej i obala zasadność wiary w konkretnego Boga. W zamian proponuje idee człowieka-boga. Istotna jest dla mnie konkluzja na temat możliwości istnienia/ewolucji jaźni, która powstała z połączenia jednostek świadomych i komunikuje się z nimi. (jak ktoś nie może poradzić sobie z angielskim to proponuje przetłumaczyć przez Google translate) Wyjątki z tekstu:

Cytuj:
Rozważ ewolucję świadomości jako ostateczny cel w ewolucji formy fizycznej.
Czy istnieje świadome tło, które pomaga życiu organizować się w coraz bardziej skomplikowane formy?
W wielowymiarowym Wszechświecie, czy wyższe wymiary pomagają organizować życie na niższym planie fizycznym?
Oto jest kluczowy koncept, który musi zostać zbadany, jeżeli rozpatrywane są teorie Boga, wyższej świadomości, która rzekomo rządzi formami życia.
Wyższa świadomość to spirytualna / mistyczna świadomość.

Globalna Świadomość - bardzo obszerny artykuł na temat świadomości w ogóle, również jej ewolucji i globalnej świadomości. Załączam jako rozszerzenie tematu.

pole torsyjne- (poziom drugi) wg Szypowa
pole morfogenetyczne wg Sheldrake'a
nieświadomość zbiorowa wg Junga
ideosfera i eksteligencja wg Jack Cohen'a i Ian Stewart'a
Powyższe mają co nieco ze sobą wspólnego, chociaż każdy autor pod innym względem o nich mówi. Generalnie zakładają że informacje mogą się rozprzestrzeniać zdalnie, tworzą pewnego rodzaju sferę wiedzy i świadomości globalnej ludzkości. Powtarzające się doświadczenia umacniają się i pojawiają spontanicznie w wielu umysłach niezależnie... choćby powyższy zbiór linków o tym świadczy :P
------------------------------------

Pojawia się koncepcja, ze mózg nie tworzy świadomości, ale jest jej odbiornikiem. Jeżeli przejawem świadomości ludzkiej jest równoczesna aktywność i współdziałanie wielu komórek nerwowych mózgu- analogicznie -nasza świadomość była by tym dla wszechświadomości, czym neuron dla mózgu. Wygląda to tak jak wspomniano w filmie „Kwantowa Apokalipsa” że świadomość poszczególnych ludzi to objaw subiektywnego doświadczania siebie samego przez byt świadomości globalnej. Jednak przypominam, że samo przekazywanie informacji nie wystarcza -o czym przekonują się informatycy badający sieci neuronowe- inteligencja jeszcze nie oznacza świadomości.

Spór o relatywności dotyczy również tej ewolucji- Jajko czy kura? Kwestia która jest uwarunkowana biegiem czasu i jego kierunkiem w naszej rzeczywistości (do przodu, nigdy do tyłu). Czy świadomość (jako jednostka) była pierwsza i wygenerowała wszechświadomość, czy to właśnie wszechświadomość wpłynęła na wygenerowanie się świadomości. Ten pierwszy punkt widzenia w naturalny sposób pojawia się u wszystkich wątpiących religijnie oraz wiedzących co nieco o mechanizmach ewolucyjnych. Tzn Coś nie powstaje z zamiaru (chce latać to wygeneruje skrzydła), ale na drodze selekcji naturalnej i przetrwaniu przystosowanych. Chodzi właśnie o te teorie, że to ludzie wygenerowali idee Boga (on istnieje bo my w to wierzymy). Wcale nie jest to takie oczywiste jeżeli przyjmiemy ponadczasową wymiarowość wszechświadomości, która nie jest udowodniona, ale bardziej zdeterminowana niematerialnością takiego tworu i jego mocą sprawczą (pierwotne źródło wszystkich cząstek). Dla objaśnienia przedstawię historie na zasadzie tych samych dogmatów co religijne (że Bóg stworzył człowieka), ale w innej wersji: "Kosmici, którzy przybyli na ziemię by rozwinąć cywilizacje, to my z przyszłości. Bardziej doświadczeni i rozwinięci. Może też osamotnieni i szukający rozrywki.". Wtedy wszechświadomość w jakiś sposób kontroluje ewolucje, nie stojąc w niej w sprzeczności (i zachowuje te dogmaty o pierwszeństwie, względnej stabilności i planowaniu). Więc może i jajko i kura jednocześnie ale w trochę bardziej skomplikowany sposób, bo przecież odpowiedź nie musi być prosta. ... czasami kot może być potencjalnie żywy i martwy równocześnie.

by Chmurka

Tytuł: Re: teorie świadomości i mistycyzmu
 Post Napisane: 20 lut 2011 20:13 
Śpiący

Świadomość to nie mózg.

Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.
Kwantowa teoria świadomości Orch-OR
Rogera Penrose i Stuarta Hameroffa - jest prawdziwa.
Neuronalna transmisja synaptyczna w mózgu
- nie tworzy świadomości ani naszych myśli.

Przeczytajcie i poznajcie prawdę:

http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html

lub wpiszcie w wyszukiwarkę: świadomość to nie mózg

CB radio - poradnik

Post Napisane: 20 lut 2011 20:47 
Administrator Snów

Nie wiem, jak to się stało, że wcześniej nie zauważyłem tego tematu :p

Najpierw co do filmiku Quantum Apocalypse - to jest trochę naukowych faktów, zmieszanych z hipotezami i bełkotem (i niestety bełkotu jest tam całkiem sporo).

Odniosę się szczególnie do jednej rzeczy w tym filmie, a mianowicie do problemu pomiaru w mechanice kwantowej. Faktycznie jest wciąż otwarty problemem jak opisać to, że cząstki nagle zmieniają swoje stany, gdy są obserwowane (ale uwaga, tu nie ma nigdzie mowy o świadomej obserwacji - tylko po prostu o obserwacji). Osobiście odnoszę wrażenie, że większość problemu, jeśli nie cały, tkwi w tym, że obserwacja jest dokonywana za pomocą detektorów, które również są złożone z obiektów kwantowych - a w teorii detektory są traktowane jako odrębna kategoria obiektów.

Co do reszty - świadomość to dość trudny temat, ja osobiście jestem zwolennikiem poglądu, że to tylko (albo aż) efekt działania mózgu, nic ponad aktywność neuronów.

robertcb napisał(a):
Mózg jest kwantowym odbiornikiem duchowej świadomości.

To zdanie niestety jest bełkotem, dopóki nie zdefiniujesz pojęcia "kwantowego odbiornika".

robertcb napisał(a):
Przeczytajcie i poznajcie prawdę:

http://radioamator.elektroda.eu/swiadomosc.html

Przejrzałem, przyznaję że tylko pobieżnie, ale nie wygląda na nic wartego uwagi - ot, kolejny tekst napisany przez człowieka przekonanego o tym, że ludzie są czymś wyjątkowym.

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Post Napisane: 20 lut 2011 23:29 
Świadomy

A ja tu znalazłem dużo zdań zgodnych z moimi teoriami, chociażby to, że ewolucja powoli zmienia wymiar z biologicznej na "informacyjną", ludzie już zaczynają powoli usprawniać istniejące systemy, dążąc do coraz większego przyśpieszenia ewolucji - jesteśmy narzędziem, które stworzy istoty rezydujące na niższym poziomie rzeczywistości, bardziej zbliżonym do pierwotnego. Zupełnie tak jak z językami programowania, są low i high levele, tylko z tą różnicą, że nie znamy procesora, raczkujemy w Pascalu i metodą prób i błędów wklepujemy dane.

Tiaa... Tylko jaką mam w tym rolę? Jako człowiek nie jestem w stanie tak po prostu zejść niżej, pozostaje mi się uczyć i dołożyć jakąś cząstkę dla innych.

Nie wierzę w to, że świadomość może przebywać gdzieś na zewnątrz... Po co wszystko komplikować? Na czymś trzeba stać.

Czytałem artykuł z radioamator.elektroda.eu i rzeczywiście autor poślizgnął się na swojej teorii, na siłę ją prostując.

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to