Zarejestruj    Zaloguj    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czym sie różni dobro od zła?
 Post Napisane: 19 mar 2010 02:34 
Senny Podróżnik

Po przeczytaniu któregoś z postów zacząłem zastanawiać się nad mentalnością pewnych ludzi. Jak odbierają to w co wierzą. Czym się kierują. Wydaje mi się że większość ludzi chce być dobra w tym co robi i nie ważne czy są źli czy dobrzy. Nasunęło mi się pytanie co to jest dobro a co zło? Czym się różni, gdzie się kończy dobro a zaczyna zło? Ciekaw jestem waszych opinii.

Post Napisane: 19 mar 2010 13:19 
Kreator Snów

Przeniosłem do odpowiedniego działu :)

Post Napisane: 19 mar 2010 13:37 
Senny Podróżnik

Wierzę, że człowiek jest naturalnie stworzony do czynienia dobra, jednak staje się zły pod wpływem różnych czynników. Dlatego też za dobre uważam to, co nie tylko sprawia, ze czuję, że dobrze zrobiłem, ale przede wszystkim to, co w jakiś sposób ulepsza życie innych ludzi. Dobro wynika z nas samych.

Tytuł: Re: Czym sie różni dobro od zła?
 Post Napisane: 19 mar 2010 15:16 
Administrator Snów

Kolejność następstw:
Zobaczyłem nowy temat -> mimowolnie przeczytałem nazwę -> przejechałem na dół tematu -> wróciłem na górę -> przeczytałem 1 zdanie 1 posta -> znów chwila zawahania -> śmiech'd

Co to za pytanie?:\

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 19 mar 2010 15:39 
Senny Podróżnik

:) Garet z komentarzem twojego posta jeszcze trochę poczekam.

Ostatnio edytowano 01 maja 2010 23:11 przez mimax, łącznie edytowano 4 razy

Post Napisane: 19 mar 2010 15:48 
Mistrz Snów

Garet to wujek samo zUo :twisted:

Tytuł: Re: Czym sie różni dobro od zła?
 Post Napisane: 19 mar 2010 16:13 
Administrator Snów

Chodzi mi o to, że rozważania na taki temat nie mają końca, a z tym, nie mają celu :P

"To, że masz otwarte oczy nie znaczy, że nie śpisz. Trzeba jeszcze przetworzyć obraz przekazywany nam przez oczy, by zrozumieć co się dzieję w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzisz? Rozejrzałeś się już?"
Obrazek
LD = 129 \o/

Post Napisane: 19 mar 2010 16:15 
Senny Podróżnik

Wątpie żeby kogokolwiek można było nazwać same ZuO, nawet Garet-a :). Niektórzy poprostu błądzą. Garet ja mam na ten temat swoją definicje i chciałem ją przedstawić ale najpierw poczytać co o tym sądzą inni.

Post Napisane: 19 mar 2010 17:51 
Administrator Snów

Garet napisał(a):
Chodzi mi o to, że rozważania na taki temat nie mają końca, a z tym, nie mają celu :P

Fachowo nazywamy to "filozofią".

PAM-PAM-PAAAAM! Garetu idź chemię rozwiązywać.

W temacie zgadzam się z Walkiem, a przynajmniej z drugim zdaniem z jego posta - pierwsze jest dla mnie trochę za ostro metafizyczne :p

LD: 36

Co to znaczy "otwarty umysł"

Post Napisane: 19 mar 2010 18:50 
Senny Podróżnik

Człowiek nie jest stworzony do czynienia dobra. Jednak samo przekazywanie materiału genetycznego jednostki biologicznej na przyszłe pokolenia jest celem powtarzającym się i spełnianym wiele razy, zatem łatwo zauważyć schemat błędnego koła. Więc po co istniejemy? Trudno powiedzieć, można założyć istnienie celu nadrzędnego, dla którego staramy się zachować ciągłość genealogiczną. Tylko to samo musiałoby się odnosić do innych zwierząt, tych o niższej inteligencji, co jest raczej absurdem, bo jak może spełnić się żyrafa czy słoń? Wygląda na to, że całe flora i fauna stworzone są po prostu, aby przez zdobycie określonej niszy ekologicznej i rozmnażanie przedłużać istnienie własnego materiału genetycznego na przestrzeni czasu (w osobnikach potomnych). Oczywiście wierzący tłumaczą to inaczej.

Kontynuując myśl otwierającą, człowiek nie został stworzony do czynienia dobra, a jak każde inne zwierzę, do działania na własną korzyść. Czynienie dobra z definicji polega na czystym altruizmie, który praktycznie nie istnieje. Nawet jeśli znajdziemy jakiś procent prawdziwych altruistów, to będzie się on mieścił na granicy błędu statystycznego. Większość naszych "szlachetnych" działań wynika, czasem z podświadomego, działania odwzajemnionego (altruizm odwzajemniony). Innymi słowy, za naszą przysługę oczekujemy przysługi zwrotnej, co jest bardziej subtelne niż przyjęcie gotówki za jakąś usługę, jednak jest dokładnie tym samym. Oczywiście można nauczyć się działać czysto altruistycznie, ale byłoby to działanie zupełnie wbrew logice. Bo przecież nawet pomagając komuś pozornie bezinteresownie oczekujemy prostego "dziękuję" czy poprawienia relacji z odbiorcą przysługi. To samo tyczy się chrześcijan czy wyznawców różnych religii, za zawierzenie się Bogu i działanie według jego woli obiecano im zbawienie, co wskazuje na to, że te działania nie są też w pełni altruistyczne. Dlatego za dobro uważam po prostu działanie na rzecz innych, ale niekoniecznie bez odnoszenia przy tym własnych korzyści.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Przebudzenie » To właśnie to